Greta Thunberg në Torino, në rrugë 5000 të rinj protestues të ‘Fridays For Future’

Në mes të reshjeve të para të vitit dhe gjatë grevës së transportit publik, suedezja, figura simbol në mbrojtje të klimës, Greta Thunberg mbërriti në Torino pak para orës 13:00 për të marrë pjesë në protestën e 50 të Lëvizjes klimatike e "Premte për të Ardhmen".

Ajo ardhi në qytetin italian me makinë elektrike pasi u nis kryeqyteti spanjoll Madrid ku mori pjesë në protestën e organizuar para selisë qeveritare ku zhvilloi punimet Samiti i OKB ‘Cop25’.

Gjatë gjithë udhëtimit Thunberg u shoqërua nga babai i saj dhe stafi, përfshirë disa kineastë dokumentarë që ndjekin aktivistet e suedezes në të gjithë botën.

Kryetarja e Bashkisë së Torinos, Appendino në një postim të shpërndarë në mediat sociale shkruajti, "Sot është një ditë e rëndësishme për Torinon. Prania e Greta Thunberg do të jetë një mundësi e mëtejshme për të riafirmuar që emergjenca e klimës duhet të jetë pjesë e debatit publik dhe politik".

Në tubimin e organizuar nga Lëvizja 'Fridays For Future' morën pjesë disa mijëra të rinj, autoritete të politikës lokale, nga fusha e arti dhe simpatizantë të Thunberg. 

"Pas marrshimit në Torino do të shkoj në shtëpi, me disa ndalesa gjatë rrugës. Do të bëj pak pushime, sepse nuk mund të vazhdojë pa pushuar. Por pushimi nuk do më marrë shumë kohë", - kështu tha Thunberg në skenën e vendosur në Piazza San Carlo, në Torino, ndërsa përshëndeti mijëra pjesëmarrës në tubim.

I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Avokati i Ylli Ndroqit ankimon vendimin e sekuestros së pasurive! Qafa: Nuk ka qenë i arrestuar në 2015 në Itali, pasuritë janë me burime të ligjshme (VIDEO)