Greta Thunberg simboli i qëndresës/ 16- vjeçarja është nominuar për çmimin Nobel për paqe

Greta Thunberg

Greta Thunberg është vetëm 16 vjeç, por ajo tashmë është kthyer në simbolin e pastër të qëndresës.

Tashmë nga muaji gusht është kthyer në një inspirim për mijëra e mijëra student, profesorë, fëmijë e të rritur. Greta nisi e vetem një nismë që shpejt do të përhapej në shumë vende e mijëra njerëz do t'i bashkoheshin asaj. Greva e të rinjve për Klimën fton nxënësit që çdo të premte të bojkotojnë mësimin dhe të protestojnë për ndryshimet klimatike.

Deputeti socialist norvegjez, Freddy Andre Ovstegard, u shpreh gjatë një deklarate se veprimi i vogëlushes është një kontribut i madh për paqen. Ajo madje u nominua edhe për çmimin Nobel për paqe.

Greta reagoi në Twitter e cila përveç falenderimeve të përzemërta për kandidimin u shpreh se nesër ata do të bojkotojnë mësimin për të ardhmen e tyre, dhe do ta vazhdonin  ta bënin  derisa të jetë nevoja.

Bojkotimi i mësimit, ndryshe si greva apo protesta për ndryshimet klimatike, pritet të ndodhë në 1,659 qytete në 105 vende të ndryshme të botës, duke përfshirë qindra mijë nxënës e studentë.

Al.Çe/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A e frenon krimin në familje vetëm ashpërsimi i Kodit Penal?

Komento

Komente

 • Rrofte KOMUNIZMI!: 15/03/2019 15:15

  Nje gje qe nuk po e kuptojne njerezit e kesaj Bote (ose s'duan ta kuptojne), eshte se shkaku i vetem dhe me kryesori per te gjitha hallet, tmerret e te keqijat, eshte sistemi i urryer e i tmerrshem kapitalist. Ai e vetem ai, eshte shkaku i te gjitha te zezave e mjerimeve. Shkaterroni kete kolere e vendosni Sistemin e Ndritur e Madheshtor KOMUNIST, sebashke me Krishterimin e Ndritur e do te shihni qe per nje kohe fare te shkurter gjithçka DO TE NDRYSHOJE. Edhe Dielli vete do te ndriçoje e ngrohe me mire, edhe yjet do te shkelqejne me fort, po edhe zogjte e lulet do te cicerojne e buzeqeshin me embel... ZOTI i Madh do ta pershendese e do ta doje me shume e me fort Boten e njerezit e saj. Dhe me ne fund Paqja e Dashuria e Lumturia do te vendosen perfundimisht ne Token tone.

  Përgjigju
 • Hahahah: 15/03/2019 11:43

  E gjithe klasa jone politike nuk e barazon intelekti e kësaj vajze....problemi që paraqet kjo vajze është global dhe na prek të gjithëve pa dallim kufijsh. Çfarë emancipimi do të kishte shoqëria jonë sikur ta kuptonte që në nuk jetojmë në Shqiperi por në Tokë....Nuk mund të egziston një Shqipëri pa një botë...e kundërta po.

  Përgjigju