Gripi i shpendëve/ Vëzhgim i Report Tv, asnjë kontroll në tregun e Vlorës

“Konsumatoret duhet të blejnë në tregje të licencuara. Ne kemi ndaluar shitjen e shpendëve të gjallë në tregje. Duhet të shkojnë në dyqane që janë të autorizuara dhe janë të kontrolluara nga AKU", tha Ministria e Bujqësisë.

Ndryshe nga sa pretendon Ministria e Bujqësisë, në tregjet e Vlorës vazhdon shitja e shpendëve të gjallë.

Report Tv kreu një vëzhgim në tregun e gjësë së gjallë ku fermerët nga fshatrat e Vlorës dhe Ballshit shesin pula edhe pse jo të gjithë kanë certifikatën shëndetësore.

"Janë 100 % të sigurisë nuk ka pasur asnjë rast të sëmundjes i kam të certifikuar.

Nuk na kanë penguar për të tregtuar në tregjet, deri tani s'na ka ardhur gripi i shpendëve", thanë disa tregtarë.

Qytetarë të Vlorës nuk hezitojnë t'i blejnë shpendët edhe pse janë të informuar për situatën e gripit të shpendëve në vend.

"Mishin se blejmë dot, do blejmë pulën", tha një qytetar.

Drejtoria e Veterinarisë në Vlorë jashtë kamerës tha se në Vlorë nuk është shfaqur gripi i shpendëve, por nga ana tjetër shihet qartë se nuk zbatohet urdhri për monitorimin e tregjeve.


Lajmi kryesor:

Gripi i shpendëve/ AKU tha se ka zbarkuar në terren, por në tregje zero kontrolle! Tregtarët: S'na kanë thënë gjë të mos shesim! Vëzhgimi i Report Tv në Fier, Vlorë e Lezhë


/B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Festa e Shna Ndout, mijëra pelegrinë në Kishën e Laçit! Përmbyllen 13 të martat e shenjta

Festa e Shna Ndout, mijëra pelegrinë në Kishën e Laçit! Përmbyllen 13 të martat e shenjta