Gropat me mjete piroteknike/ FK Partizani: Akt terrorist që mund të përfundonte tragjikisht, Tirana të mbajë përgjegjësi

TIRANË- Klubi i futbollit Partizani ka bërë përgjegjës kryesor organizatorët e ndeshjes, pra skuadrën e Tiranës, për dhunën në stadium, e aq më tepër skenarin e mirëmenduar me gropat e fishekzjarreve, duke cenuar çdo element të sigurisë. Një episod, i përsëritur sipas skuadrës së kuqe, teksa vënë në dukje se deri më tani Tirana nuk ka bërë asnjë reagim e aq më tepër që të distancohet nga dhuna,çka sipas tyre rëndon akoma më tepër përgjegjësinë e tyre. Ndërkohë, duke u ndalur tek skenari me fishekzjarre, KF Partizani e cilëson një akt terrorist, që mund të ishte shndërruar në tragjedi.

"Klubi i Futbollit Partizani denoncon fuqimisht aktet e ndodhura në takimin Tirana – Partizani, i vlefshëm për javën e 6-të të Kategorisë Superiore. Për të disatën herë klubi pritës vazhdon të dështojë në organizimin dhe mbarëvatjen e takimeve derbi. Përtej shfaqjes së banderolave skandaloze, agresionit fizik ndaj tifozerisë së kuqe, hedhjes së sendeve të forta dhe koreve ofenduese, këtë herë është kapërcyer çdo element i sigurisë së organizimit të një aktiviteti sportiv. Një akt i vërtet terrorist i mbetur në tentativë rezultoi të ishte parapërgatitur nga një pjesë e tifozerisë pritëse, e cila do të ishte e pamundur të organizohej pa bashkëpunimin (në rastin më të mirë pasiv) të administratorëve të stadiumit “Selman Stërmasi”. Instalimi i një sasie të konsiderueshme eksplozivi pranë sektorit të mbështetësve të Partizanit konsiderohet një vepër e mirëmenduar kriminale, e cila shënjestron drejtpërsëdrejti jetën dhe shëndetin e të gjithë të pranishmëve dhe posaçërisht të lojtarëve të skuadrës sonë. Klubi e konsideron të papranueshëm faktin që për këtë akt, i cili nëse do të ishte realizuar mund të shënonte një tragjedi me përmasa të frikshme, nuk ka asnjë reagim apo distancim nga KF Tirana si klub organizator i ndeshjes dhe si administratore e stadiumit “Selman Stërmasi”. I bëjmë thirrje organeve ligjzbatuese që të hetojnë plotësisht këtë vepër të rëndë kriminale dhe të vënë përpara përgjegjësisë organizatorët dhe bashkëpunëtorët e këtij akti të paprecedent", shkruan klubi i Partizanit.

Postimi i plotë i FK Partizanit

B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Aleanca publikon letrën: 20 deputetë të Parlamentit Evropian kundër shembjes, thirrje KE-së ta dënojë këtë veprim