'Grumbulloni ushqimet bazë', qeveria kineze alarmon qytetarët, vrapojnë drejt marketeve (VIDEO)

'Grumbulloni ushqimet bazë', qeveria kineze alarmon qytetarët, vrapojnë drejt marketeve (VIDEO)

Supermarket në Kinë

Qeveria e Kinës u ka kërkuar familjeve që të grumbullojnë furnizime thelbësore në rast urgjence.

Nuk u dha asnjë arsye për njoftimin nga Ministria e Tregtisë, por ai erdhi mes masave të vazhdueshme të koronavirusit dhe shqetësimeve për furnizimet me perime pasi reshjet e dendura tw shiu dëmtuan të korrat.

Ministria u kërkoi gjithashtu autoriteteve lokale që të mbajnë zinxhirët e furnizimit të funksionojnë pa probleme dhe çmimet të qëndrueshme.

Media shtetërore më vonë u përpoq të shuante shqetësimet mes raporteve për blerje nga paniku.

“Sapo doli ky lajm, të gjithë të moshuarit pranë meje u çmendën, duke blerë në supermarket”, shkroi një përdorues në faqen e mediave sociale kineze Weibo.

Economic Daily, një gazetë e mbështetur nga Partia Komuniste Kineze, u bëri thirrje lexuesve të saj të mos shqetësoheshin, duke thënë se këshillat e qeverisë kishin për qëllim të siguroheshin që familjet të ishin të përgatitura nëse shpallej një bllokim në zonën e tyre.

Gazeta People's Daily tha se njoftime të tilla nuk ishin të pazakonta, por se kishte ardhur në këtë kohë për shkak të disa çështjeve, duke përfshirë rritjen e çmimeve të perimeve dhe rastet e fundit të Covid.

Çmimet e ushqimeve rriten tradicionalisht në Kinë me afrimin e dimrit, por çmimi i perimeve është rritur në javët e fundit për shkak të motit ekstrem.

Ndërkohë, vendi po vazhdon të përdorë masa të rrepta për të frenuar koronavirusin. Kina shpreson të arrijë zero infeksione përpara se të presë Lojërat Olimpike Dimërore, të cilat fillojnë në shkurt.

Nëntëdhjetë e dy raste të reja të koronavirusit u raportuan në Kinë të hënën dhe Shanghai Disneyland u mbyll për të paktën dy ditë pasi një vizitor i fundjavës rezultoi pozitiv për Covid-19 pasi u kthye në shtëpi.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ Parashikimet për 4 ndeshjet e sotme në ‘E vëmë me bast’! Publiku i ‘jep’ fitoren SHBA-ve ndaj Iranit, Katari i merr barazim Holandës

KATAR 2022/ Parashikimet për 4 ndeshjet e sotme në ‘E vëmë me bast’! Publiku i ‘jep’ fitoren SHBA-ve ndaj Iranit, Katari i merr barazim Holandës