Grupi italian 'Le rivoltelle' koncert për vajzat e gratë e Fierit: Synojmë të përçojmë mesazhe për autonominë e lirinë e tyre

Muzikë rock por edhe disa kovera muzikor nga këngët më të njohura italiane patën mundësi të ndjekin vajza dhe gra nga qyteti i Fierit. 

Koncerti i grupit “Le rivoltelle” u zhvillua ne teatrin "Bylis" ne kuadër te veprimtarive për “8 Marsin” Ditën Ndërkombëtare të Gruas. Një mesazh domethënës për barazi gjinore erdhi nga artistët italianë.

“Vijmë nga Kalabria me mbështetjen e konsullatës italiane në Vlorë. Ne jemi 4 gra që sot luajmë muzikë rock për gratë. Synojmë të përçojmë mesazhe për emancipimin, për lirinë dhe autonominë e tyre. Duhet të falenderojmë publikun që na priti me ngrohtësi ishte i mrekullueshëm. Kënaqësi që ishim këtu dhe mezi presim të rikthehemi sërish”, tha Elena Palermo.

Në mënyrë simbolike grave dhe vajzave spektatore në koncert iu dhuruan buqeta me lule.

B.K//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ Shkelën rregullat e qarkullimit, policia gjobit drejtuesit e patinave elektrike dhe këmbësore

Tiranë/ Shkelën rregullat e qarkullimit, policia gjobit drejtuesit e patinave elektrike dhe këmbësore