Guterres: Të shpallim gjendjen e jashtëzakonshme klimatike

Guterres: Të shpallim gjendjen e jashtëzakonshme klimatike

António Guterres

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres i bëri thirrje botës për të shpallur një gjendje të jashtëzakonshme klimatike, ndërsa hapi sot një samit virtual me qëllim rifillimin e përpjekjeve për të luftuar ngrohjen globale, pesë vjet pas Marrëveshjes së Parisit.

 “Sot unë u bëj thirrje udhëheqësve botërorë të deklarojnë një gjendje të jashtëzakonshme klimatike në vendin e tyre, derisa të arrihet neutraliteti i karbonit”, tha ai.

Kreu i OKB-së theksoi se nevojiten përpjekje të konsiderueshme tani për të zvogëluar emetimet globale me 45% deri në vitin 2030 në krahasim me nivelet e vitit 2010. Guterres kritikoi vendet e pasura për shpenzimin e parave të rimëkëmbjes pandemike në lëndët djegëse fosile. 

Guterres tha se 38 vende kishin shpallur tashmë një emergjencë klimatike dhe ai u bëri thirrje udhëheqësve në të gjithë botën që të bëjnë të njëjtën gjë, pasi emergjenca do të mbaronte vetëm kur të arrihej neutraliteti i karbonit.

Një numër i emetuesve më të mëdhenj të karbonit duke përfshirë Australinë, Arabinë Saudite, Rusinë dhe Meksikën, nuk po marrin pjesë, pasi veprimet e tyre klimatike nuk u gjykuan mjaft ambicioze.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, Çollaku për ‘5 Pyetjet’: Agresion ushtarak, Vuçiç synonte ankesimin e pjesës veriore të Mitrovicës

Vrasja e policit në Kosovë, Çollaku për ‘5 Pyetjet’: Agresion ushtarak, Vuçiç synonte ankesimin e pjesës veriore të Mitrovicës