Guvernatori i Luganskut: Fillon ofensiva në lindje e trupave ruse, është ferr

Guvernatori i Luganskut: Fillon ofensiva në lindje e trupave ruse, është ferr

Ofensiva e trupave ruse kundër Ukrainës lindore “ka filluar”. Kështu deklaroi guvernatori ukrainas i rajonit të Luganskut, Sergei Gàdà. 

"Është ferr. Ofensiva ka filluar, ajo për të cilën po flasim për javë të tëra," tha ai në Facebook. 

"Ka luftime në Rubizhne dhe Popasna, luftime të pandërprera në qytete të tjera paqësore," shtoi ai, pak pasi njoftoi në Telegram vdekjen e katër civilëve në Kreminna, një qytet i marrë sot nga rusët. 

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, deklaroi se ofensiva e frikshme ruse në lindje të vendit ka filluar. 

"Tani mund të themi se trupat ruse kanë filluar betejën për Donbass, për të cilën janë duke u përgatitur prej disa kohësh. Një pjesë e madhe e ushtrisë ruse tani i është përkushtuar kësaj ofensive”, ka shkruar Zelensky në llogarinë e tij në Telegram.


Lajmi kryesor:

Biden thirrje aleatëve: Sanksione të reja dhe izolim të Rusisë! Moska propozon armëpushim në fabrikën e çelikut! Bombardohet një spital afër Mariupolit, 300 njerëz nën rrënoja


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Poloni - Shqipëri/ Drejtoi në Kupën e Botës 'Katar 2022', UEFA i beson arbitrit slloven

Poloni - Shqipëri/ Drejtoi në Kupën e Botës 'Katar 2022', UEFA i beson arbitrit slloven