Hajdari: Kontrolloni investimet kineze me 'smart city'...Hapini dyert perëndimit duke rikthyer besimin në drejtësi (VIDEO)

Deputetja Rudina Hajdari i kërkoi qeverisë të bëjë kujdes me investimet strategjike dhe të mos i kthejë sytë nga Kina për qytete "smart", pasi edhe SHBA-të po ngrenë shqetësime. SIpas saj prioritetet duhet të jënë investimet perëndimore, por se këta të fundit nuk vinë në Shqipëri për shkak të sistemit të dobët gjyqësor.

Rudina Hajdari: Ne kalojmë ligje pa fund, dhe kjo tregon që kjo qeveri kërkon të shmangë vëmendjen me fjalime që nuk kanë interes për qytetarin shqiptar. Investimet strategjike, uron të mos jenë që vijnë nga vende si Kina, Turqia, se do të dëmtojnë vendin tonë. Për të projektuar qytete si smart city, këto vijnë të mbështetura nga qeveria e Kinës, ju duhet t'i kontrolloni këto investime dhe të jeni më seriozë, dhe sidomos nga aleatët tanë që po ngrenë shqetësimin për këto investime. Duhet të kthejmë sytë nga vendet perëndimore. Asnjë investim perëndimor nuk ka besim të vijë këtu të hedhë lekë pa pasur një reformë në gjyqësor.

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i tërhoqi vëmendjen pasi tha se devijoi marrjen e fjalës për procedurë dhe se nuk do ja jepte më fjalën. Nga vendi i deputetit ndërhyri Ralf Gjoni duke thënë se kryeparlamentari nuk duhet të ofendojë deputetët.

Ruçi- Gjonit : Mos je sekretari i Hajdarit ti? Ç'a ke?
 


Lajmi kryesor:

Portalet 'shpëtohen' nga mbyllja, por u rritet gjoba (dhe nuk pezullohet pa folur gjykata)! Parlamenti voton ligjin anti-shpifje /VIDEO- Ndryshimet e fundit


d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?×

Lajmi i fundit

John

'Babai' dhe 'fëmijët e gjetur' në PD