Hajdari: Rama do të mbajë tepsinë, Mona s'do t'i shqitet Lulit, Basha do vagonin e partiçkave! S'do heq dorë nga hapja e listave 100%

Deputetja e opozitës së re, Rudina Hajdari

TIRANË- Deputetja e opozitës së re, Rudina Hajdari doli e indinjuar nga mbledhja e djeshme e Këshillit Politik, duke thënë se do të këmbëngulë për hapjen e listave në masën 100%.

Ajo ka hedhur akuza në drejtim të tre partive të mëdha, PS-PS-LSI sipas së cilës nuk po kërkojnë ndryshim, por po "luajnë" për interesat e tyre personale. Ajo shprehet se nuk do të heqë dorë nga kërkesa e saj.

"Dje i kemi propozuar Këshillit Politik një mekanizëm i cili garanton përfaqësimin gjinor duke i mbajtur listat 100% të hapura nëpërmjet korrektimit, i cili i detyron si burrat edhe gratë të garojnë dhe votohen nga qytetarët e më pas lista korrektohet nëse përfaqësimi gjinor nuk garantohet në masën 30%.

Problemi që kemi në Këshill ështe se Rama po kërkon të mbajë tepsine, Mona do të mos i shqitet Lulit, Luli do patjetër vagonin e partickave, ndërsa populli mezi po pret ti heqë qafe të gjithë sepse ka 30 vite që i mban në kurriz. Forma më e mirë, që këta të gjithë të shihen në pasqyrë, janë listat e hapura 100% me mekanizmin që kemi propozuar ne. Do qëndroj deri në fund për këtë çështje si edhe për problemin e votës së diasporës i cili ende nuk ka marrë pergjigje përfundimtare", shkruan Hajdari.

mbledhjen e djeshme palët nuk ranë në dakordësi, ku përfaqësuesi i mazhorancës, Damian Gjiknuri i ka kërkuar PD të sjellë propozime konkrete, ndërsa Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili nga opozita jashtë parlamentare kërkonin opinionin e OSBE-ODHIR, por PS është shprehur kundër.

Postimi i plotë i Rudina Hajdarit

B.K./E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ruhen koalicionet parazgjedhore siç janë në ligjin aktual?

Komento

Komente

 • Gjoni: 16/09/2020 13:44

  Bravo Rudina. Per mua je teresisht e besueshme. Rendesi la ajo we Ju parashtroni. Garantimi i barazise gjinore ne listat e hapura 100 % eshte nje sukses i padiskutueshe i Juaji aq sa kjo skeme meriton emrin Tuaj.

  Përgjigju
 • Iris: 16/09/2020 02:59

  Ju komentuesa tingelloni pak si Kmeret e Kuq qe I detyronin femijet te mohonin prinderit per partine e pak si P.P.SH.qe I detyronin te afermit te mohonin ose te ndaheshin nga te dashurit e tyre me njolle ne biografi.Rudina eshte nje zonje e shkelqyer ,dhe do kete sukses ne politiken e se ardhmes.

  Përgjigju
 • Tirona: 15/09/2020 15:38

  E kam thene dhe here te tjera , ate karrike qe ke zene nuk e meriton, e para se je e paafte dhe e dyta se je e pabesueshme ,te jesh e sigurte se ne zgjedhjet e ardheshme nuk do te kesh mundesi te kapesh perseri kete karrike, por deri atehere bej nje gje te mire distancohu nga prinderit, kerko qe ti hiqen bustet dhe titujt e babait tend ,kerko qe ti konfiskohet e gjithe ajo pasuri e luajtshme dhe e paluajtshme e vene me anen e korupsionit dhe e kriminalitetit nga prinderit e Tu, kerko qe Nena Juaj te shkoje para drejtesie dhe te perballet me te per shkeljet ligjore qe ka bere, kete gje mund ta besh se tu ka dhene mundesia te qendrosh para foltores se parlamentit dhe si perfundim do te kesh arrit te pastrohesh nga e kaluara e prinderve tuaj dhe te bejsh nje jete te qete sebashku me familjen tend atje larg ne perendim

  Përgjigju
 • LORA: 15/09/2020 14:55

  Kryeministrit Rama ia ka dhene shumica e shqiptareve timonin. Ti hajdare,qe dole prej cadres se turpit e krimit pa limit te 2017-es,,ke rastin te ballafaqohesh ne zgjedhjet 2021 me Popullin, e t'a shohesh cfare duan njerzit

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 15/09/2020 13:39

  Rudina,kredencialet e tua jo vetem qe nuk jane bindese per popullin,por as per 1% te zgjedhesve. Vetem qenia jote bije bioligjike e dy prinderve te Tu eshte shkak madhor per mosbesim. Keqardhje per ty,se mund te jesh karakter i paster, por je lind e rrit ne mjedis te kontaminuar. Me sinqeritet se kaq nuk mund te marresh,prandaj mbi 99% e votuesve blersojne sjelljen dhe qendrimin tend ne te ashtuquajturin keshillpolitik eshte nje mision i ngarkuar nga KLANSEKTI PS,PD,LSI. JE E PABESUESHME NE ROLIN QE TE KANE CAKTUAR DHE DASHTE ZOTI TE MOS PERFUNDOSH SI KARTE E DJEGUR PARA ZGJEDHJEVE.

  Përgjigju
 • Ziu: 15/09/2020 13:03

  Avash mi ti. I ke marre leje mamit?

  Përgjigju
 • ddd: 15/09/2020 12:20

  rudina vajz e re me dukesh e pregatitun e gati te besoj per kur mendoj se cfar flitet per nenen qe ke terhiqem totalisht.

  Përgjigju
 • Toni: 15/09/2020 10:35

  S`te pjerdh kush ty moj laraske e degjenrume, ti kerkon vetem te terheqesh vemendjen...

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Braimllari për Report Tv: Pse opozita vendosi të dërgonte draft në Këshill! Aleatë në listat e LSI? Vendosin strukturat