Hapat që duhet të kryeni për të pasur një lëkurë të pastër

Hapat që duhet të kryeni për të pasur një lëkurë të pastër

Nuk ka asnjë mënyrë të menjëhershme për të pastruar aknet ose njollat, por strategjitë që mund të ndihmojnë përfshijnë shmangien e prekjes së lëkurës ose shfaqjen e puçrrave, larjen e shpeshtë dhe përdorimin e produkteve të përshtatshme për problemin specifik dhe llojin e lëkurës së personit.

Metodat për të marrë lëkurë të pastër do të varen nga lloji i lëkurës së personit.

Në përgjithësi, njerëzit që luftojnë me aknet ose njollat kanë lëkurë të thatë, të yndyrshme ose një kombinim të të dyjave. Këshilla të shumta për kujdesin e lëkurës ekzistojnë për lloje të ndryshme lëkure, dhe ka gjithashtu këshilla të përgjithshme që njerëzit mund t’i provojnë. Kushdo që nuk është i sigurt për rutinën e kujdesit të lëkurës duhet të konsultohet me një dermatolog për këshilla shtesë.

1-Shmangni ngacmimin e puçrave

2-Shmangni prekjen e fytyrës

3-Mbani gjithmonë krem kundër diellit

4-Përdorni pajisje pastrimi të buta

5-Shmangni ujin e nxehtë

6-Hani një dietë të shëndetshme

7-Qëndroni të hidratuar

8-Përdorni produkte kozmetike natyrale

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane

Gjermania vlerëson angazhimin e Malit i Zi ndaj reformave evropiane