Zhbllokohen gradat në Policinë e Shtetit, hapet gara! 572 vende vakante nga ‘drejtues i parë’ te ‘komisar’

Të gjithë punonjësit e Policisë së Shtetit që duan të rriten në gradë, kanë momentin e tyre.

Me firmën e kryepolicit Muhamet Rrumbullaku, është hapur pas muajsh bllokimi, konkursi i gradave në Policinë e Shtetit. Në total janë 572 vende vakante, mes të cilëve 12 për “drejtues i pare”, 40 për “drejtues”, 200 janë “kryekomisar” dhe 320 “Komisar”.

Gara për aplikimet brenda radhëve të bluve është hapur më 17 nëntor dhe pritet të zgjas një muaj, deri më 17 dhjetor dhe pas kësaj nis faza e seleksionimit.

Kandidatët do vlerësohen me shkrim dhe gojë, përfshirë edhe performancën në detyrën që ka mbajtur më herët. Muhamet Rrumbullaku anuloi nismën e konkursit për gradën “kryekomisar” vetëm pak kohë pasi u emërua në detyrë në shtator 2022, e hapur më herët nga paraardhësi i tij, Gledis Nano.

Kryepolici i sapo emëruar Rrumbullaku vendosi ta anulojë me pretendimin e bërjes së ndryshimeve në strukturë. Ish-drejtuesi i policisë Gledis Nano kishte hapur garën për "kryekomisar" për 75 vende.

Hapja e garës për gradën “drejtues i parë” u krijon mundësinë elitave të reja të policisë të marrin poste drejtuese, të cilat prej vitesh duket se janë zënë nga një grup drejtuesish që vetëm riciklohen një herë në disa muaj, me emërimi nga një drejtori qarku në tjetrën.

Hapja e garës së gradave vjen në një moment deçiziv të Policisë së Shtetit, mes skandaleve për arrestimin e punonjësve të përfshirë me krimin dhe si një nevojë për përfshirjen e më të mirëve në kupolë, aty ku SPAK duket se ka shtrirë vëmendjen e tij këto muaj.

K.M/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gazmor Osmani: 02/12/2023 23:12

  KU është urdhëri DPPSH për këtë përmbajtje..

  Përgjigju
 • Agron: 26/11/2023 22:40

  Ngritja ne grada e spiuneve,bashkepunetoreve te krimit dhe servilave te drejtorave,se oficerat e ndershem dhe te karrieres i keni mbytur me verejtje te renda dhe nuk konkurojne dot.yyy race e poshter filloni e shisni testin tani .me mir koha e sales ja jepte graden atij qe donte vete por te pakten nuk tallej si tani.

  Përgjigju
 • Ftusi: 26/11/2023 19:55

  Coji lajm edhe Breçanitte kandidoj edhe ai

  Përgjigju
 • Gazepi: 26/11/2023 15:39

  U hap tenderi.

  Përgjigju
 • Polic #: 26/11/2023 15:35

  Nuk ka zhbllokim që të zhbllokojë bllokimin e policisë!! Shansi i kupolës të korrë ca leka me këtë rast dhe injorantët do të krenohen si "Kola jot" me gradat e komisarit!

  Përgjigju
 • Ndergjegja: 26/11/2023 14:36

  O rrumbullak i Grupit te Çiftelise nese te ka mbetur vetem pak dinjitet ik nje minute e më perpara e mos bej hije mbi dhè ne ate funksion

  Përgjigju
  • Durrsaku: 26/11/2023 18:40

   Komenti me i sakte qe kam lexuar. Duhet te largohet menjeher nga aty

 • Sondazhi i ditës:

  Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku