Harta e re gjyqësore, Dhoma e Avokatisë Lushnjë kundër: Do shtojë varfërinë e qytetarëve! 40 mijë qytetarët do të duhet të shkojnë në Fier për çdo çështje gjyqësore

Transferimi i Gjykatës penale e civile nga Lushnja drejt Fierit me hartën e re gjyqësore, ka sjellë reagimin e avokateve të Dhomës së Avokatisë Lushnjë. Këta të fundit, të mbështetur dhe nga shoqëria civile, kanë inicuar një lëvizje kundër delegimit të kompetencave të Gjykatës së Lushnjës.

Kryetari i Dhomës së Avokatisë Lushnjë, Kozma Jano u shpreh se përkrah këtë nismë të avokatëve, teksa shton se Lushnjë do kthehet në një 'fshat të madh'. Ai shton se me mbylljen e Gjykatës Civile rreth 40 mijë qytetarët do të duhet të shkojnë në Fier për çdo çështje gjyqësore

"Harta e re gjyqësore nuk prej vetëm interesat e avokatëve, por edhe të qytetarëve sepse i heq Lushnjës Gjykatën Civile e çon atë në Fier dhe shton varfërinë e popullit të Lushnjës. Për çdo çështje duhet të shkojnë në Fier, ne e kemi përllogaritur janë rreth 40 mijë qytetarë që do të zhvendosen në Fier, do të varfërohen bizneset, etc. Bashkë me Gjykatën do të ikin zyra e Përmbarimit, Shërbimi i Provës nuk do të quhet më komisariat por postë policie. Një qytet i tillë, që nga për numri i popullsisë është më i madh dhe Kukësi e Lezha po zhvlerësohet. Pra Lushnja do të kthehet në një fshat të madh! Për interesat e qytetarëve nuk duhet do të ngrihen vetëm avokatët por edhe grupet e tjera të interesit. Ne do të përshkallëzojmë protestën tonë", tha Jano.

Me hartën e re Gjyqësore, Gjykata e Lushnjës do të pushojë se ekzistuari dhe do të kthehet në Gjykatë Administrative, ndërsa Dhoma e Avokatisë Lushnjë lajmërojnë për protestë të shtunën, në orën 10:00.

Harta e re gjyqësore parashikon 12 gjykata të shkallës së parë të juridiksionit të përgjithshëm, dhe vetëm 1 gjykatë apeli për juridiksionin e përgjithshëm dhe 1 për atë administrativ. Sa i përket gjykatave të shkallës së parë administrative parashikohet të jenë 2, në Lushnjë dhe në Tiranë nga 6 që ishin gjithsej.  Pra, nga propozimi konludohet që nga 36 gjykata që janë aktualisht të ngelen 16.

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Asambleja votëbeson emrat e rinj të sekretariatit të PS-së (Lista)

Asambleja votëbeson emrat e rinj të sekretariatit të PS-së (Lista)