Hashim Thaçi del të hënën para gjykatës, Rama: Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës! A duhet të konsiderohen kriminelë ata që e çojnë popullin drejt lirisë?

Hashim Thaçi del të hënën para gjykatës, Rama: Dikur u cilësua ‘George Washington’ i Kosovës! A duhet të konsiderohen kriminelë ata që e çojnë popullin drejt lirisë?

Hashim Thaçi

Kryeministri Edi Rama i ka dalë sërish në mbrojtje ish Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, i cili del të hënën në gjyq për akuzat e krimeve të luftës. Rama kujton se vetë presidenti aktual i SHBA, Joe Biden e cilësoi Thacin si ‘George Washington’ i Kosovës dhe ngre pikëpyetjen nëse konsiderohen kriminelë ata që e cojnë popullin drejt lirisë.

“A duhet të konsiderohen kriminelë ata që e çojnë popullin e tyre drejt lirisë kundër regjimeve brutale? Është një mendim shqetësues, veçanërisht duke pasur parasysh se njeriu në këtë foto dikur u përshëndet si George Washington i Kosovës nga vetë Joe Biden!” – shrkoi Rama në Twitter.

Më 3 prill do të nisë gjyqi ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarëve, Jakup Krasniqi dhe Kadri Veseli, dhe ish-anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi, në Dhomat e Specializuara në Hagë.

Një gjykatë speciale e Kosovës e ngritur në Hagë e paditi Thaçin në nëntor 2020 për 10 akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, duke përfshirë persekutimin, vrasjen, torturën dhe zhdukjen me forcë të njerëzve ndër të tjera gjatë kryengritjes.

Thaçi, 54 vjeç, dha dorëheqjen si president menjëherë pas kësaj dhe u transferua në paraburgim në Hagë. Tre nga bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë, duke përfshirë dy ish-kryetarë të parlamentit, përballen me të njëjtat akuza si ish-kreu i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Ata akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, të cilat thuhet se janë kryer kundër pakicave etnike dhe rivalëve politikë nga marsi i vitit 1998 deri në shtator 1999. Ata janë deklaruar të pafajshëm për këto akuza. Gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së ka hasur në kundërshtime të shumta në Kosovë, mbi bazat se ky proces është i njëanshëm, pasi që në të nuk përfshihen krimet e kryera nga serbët në territorin e Kosovës.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Toni: 01/04/2023 19:36

  Shpresojme qe te lirohet

  Përgjigju
 • Jonida: 01/04/2023 18:41

  thaci meriton lirine dhe duhet te dale patjeter te henen

  Përgjigju
 • Goni: 01/04/2023 18:33

  Eshte gabim qe ai nuk lirohet tani pasi ska bere asnje krim

  Përgjigju
 • Megi: 01/04/2023 18:32

  Thaci nuk ka bere asnje krim,duhet te lirohet sa me shpejte!

  Përgjigju
 • Bukur: 01/04/2023 18:31

  Po mire zotrote merre qe Qeverinemw vete dhe shko ne hage dhe suportoje Ashim Thacin me qe kosovaret Jane Kundera Thacit.

  Përgjigju
 • Gerta: 01/04/2023 18:09

  Ishalla kemi lajme te mira per Thacin pasi nuk e meriton te jete ne burg

  Përgjigju
 • Ana: 01/04/2023 18:06

  Te shpresojme te kemi lajme sa me te mira per Thacin dhe te jete i lire

  Përgjigju
 • Dea: 01/04/2023 16:15

  Ta lirojne menjehere kete njeri se nuk ka bere asnje krim

  Përgjigju
 • Alisa: 01/04/2023 16:13

  Eshte shume gabim i madh qe ky njeri te trajtohet si kriminel.

  Përgjigju
 • Arbërori: 01/04/2023 15:31

  Kur flet Edvin shkjau shqipfolës ështé e njejt sikur té flet Millosheviqi fashit nga varri

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Epërsia e Veliajt ishte kapilare, nga qendra urbane deri në periferinë rurale

Epërsia e Veliajt ishte kapilare, nga qendra urbane deri në periferinë rurale