Haxhimakulle nga zonja Albana

Haxhimakulle, ëmbëlsirë e traditës

Përbërësit:

  • 500 gr miell
  • 250 gr gjalpë
  • 1 fk sheqer pluhur
  • 4 të verdha veze
  • 10 kokrra bajame

Shërbeti:

  • 500 gr sheqer
  • 500 ml ujë

Përgatitja:

Përziejmë miellin me sheqerin pluhur, shtojmë gjalpin, vezët dhe zëmë brumin. E ndajmë në 10 topa, të cilat i shtypim me pëllëmbën e dorës, i vendosim në mes nga një bajame dhe i  pjekim në furrë të parangrohur. Ndërkohë përgatisim shërbetin dhe pasi haxhimakullet të jenë pjekur i sherbetosim.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Eh sa shumë shërbime ju bëjnë 'Atyre'!

Eh sa shumë shërbime ju bëjnë 'Atyre'!