Kush është ambasadori italian i vrarë sot në Kongo, historia e Luca Attanasio

 

Luca Attanasio, ambasadori italiani vrarë sot gjatë një sulmi në Kongo kundër një autokolone të Monusco, misioni i organizatës së Kombeve të Bashkuara për stabilizim në Republikën Demokratike të Kongos, ishte 43 vjeç.  I lindur në Saronno por i rritur në Limbiate në 1977  ai ishte i martuar dhe baba i tre fëmijëve. Ai u diplomua nga Universiteti Bocconi i Milanos në 2001, pasi kishte punuar për një kohë të shkurtër si konsulent biznesi dhe kishte filluar karrierën Diplomatike, në 2003.
Ai u caktua në Ministrinë e Punëve të Jashtme në Drejtorinë për Çështjet Ekonomike, pastaj në sekretarinë e Drejtorisë së Përgjithshme për Afrikën.
Ai më pas u bë nënkryetar i Sekretariatit të Shtetit me përgjegjësi për Afrikën, së pari u bë kreu i Zyrës Ekonomike dhe Tregtare në Ambasadën Italiane në Bernë (2006-2010) dhe më pas Konsulli i Përgjithshëm në Casablanca, në Marok ( 2010-2013). Në 2013 ai u kthye në Romë ku u bë Shef i Sekretariatit të Drejtorisë së Përgjithshme për Globalizimin dhe Çështjet Globale, ai u kthye në Afrikë së pari si Këshilltar i Parë në Ambasadën e Italisë në Abuja, Nigeri (2015), pastaj nga 2017 ka shërbyer në Kongo, ku ai u konfirmua si Ambasador i Jashtëzakonshëm nga 31 Tetori 2019.

Disa muaj më parë, atij dhe gruas së tij Zakia Seddiki - themeluese dhe presidente e shoqatës humanitare "Mama Sofia", e cila ndihmon fëmijët dhe nënat e reja në Kongo - iu dha Çmimi Ndërkombëtar i Paqes Nassiriya, organizuar nga shoqata kulturore Elaia. Ai u vlerësua për kontributin e tij në realizimin e projekteve të rëndësishme humanitare, duke u dalluar për altruizmin, përkushtimin dhe frymën e tij të shërbimit në mbështetje të njerëzve në vështirësi.


«Gjithçka që ne në Itali e marrim si të mirëqenë», tha Attanasio  gjatë asaj ceremonie «nuk është në Kongo ku, për fat të keq ka ende shumë probleme për t'u zgjidhur. Roli i ambasadës është së pari të qëndrojë pranë italianëve por gjithashtu të kontribuojmë në arritjen e paqes ».
 

Miqtë që kishin ndarë fëmijërinë me të, shprehen të tronditur dhe tregojnë se ai kishte një mendje brilante.


Lajmi kryesor:

Sulm me armë ndaj ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kongo vdes ambasadori italian


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?×

Lajmi i fundit

John

100 raste të reja me COVID dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit