Hjuston-SHBA/Homazhe për afrikano amerikanin George Floyd

Mijëra vetë parakaluan pranë arkivolit me trupin e George Floyd në një kishë në Hjuston, i cili vdiq dy javë më parë gjatë arrestit nga policia.

Vdekja e tij ka vazhduar të zgjojë protesta mbarë-kombëtare kundër praktikave policore ndaj popullatës afrikano-amerikane.

Mijëra protestuesit në ceremoninë mortore që shkuan për homazhe pranë arkivolit të hapur mbanin maska për të shmangur përhapjen e koronavirusit.

Ndër personat që zhvilluan homazhe ishte edhe guvernatori i Teksasit, Greg Abbott, i cili tha në komentet për shtyp se do të përfshijë familjen e viktimës në diskutimet mbi reforma në praktikat policore.

Para kishës, organizatorët kishin sjellë një tufë të madhe me lule që krijonte me ngjyra fjalët Jetët e Popullatës me Ngjyrë Janë me Vlerë.

Sot zhvillohet gjithashtu varrimi i trupit të​ George Floyd në​ një​ varreze në​ Hjuston, ku ai jetonte deri pak vjet pë​rpara, para se të​ vendosej në​ Mineapolis në​ pë​rpjekje për mundë​si më​ të​ më​dha punë​simi.

Protestuesit në mbarë botën për gati dy javë marshuan kundër racizmit dhe brutalitetit policor. Sipas raportimeve, protestat vijnë ndërsa janë planifikuar shërbesa përkujtimore për Floydin në Karolinën e Veriut dhe për funeralin e tij në Teksas.


Lajmi kryesor:

SHBA/Homazhi i demokratëve për Floyd, në gjunjë në Kongres! 1.25 milion dollarë për lirim me kusht të policit Derek Chauvin (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja me Bashën, jeni pro apo kundër rikthimit të Sali Berishës në krye të PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Puna e vetme që gratë mund të bëjnë për qeverinë e Kabulit është pastrimi i tualeteve