Horror në Gjermani/ Dy vëllezër afganë akuzohen për therjen e motrës së tyre për shkak të mënyrës së saj perëndimore të jetesës

Horror në Gjermani/ Dy vëllezër afganë akuzohen për therjen e motrës së tyre për shkak të mënyrës së saj perëndimore të jetesës

Sayed H., dhe Seyed H., të akuzuar për vrasjen e motrës së tyre

Dy vëllezër afganë janë akuzuar në Gjermani për vrasjen e motrës së tyre, të cilën dyshohet se donin ta dënonin për shkak të mënyrës së saj perëndimore të jetesës sipas raportimit nga MailOnline.

Të identifikuar vetëm si Sayed H., 26 vjeç dhe Seyed H., 22 vjeç, për shkak të ligjeve të privatësisë në Gjermani , akuzohen se ‘joshën’ motrën e tyre 34-vjeçare Maryam H., në një takim në Berlin më 13 korrik para se ta mbysnin dhe t'i prinin fytin. Prokurorët gjermanë thonë se vëllezërit copëtuan trupin e nënës së dy fëmijëve dhe më pas morën një taksi në një stacion treni më vonë atë ditë me trupin e saj në një valixhe.  Vëllezërit akuzohen se udhëtuan për në Bavari me tren përpara se të udhëtonin në një zonë të pyllëzuar afër shtëpisë së Sayed pranë Holzkirchen, ku varrosën trupin e Maryamit në një varr të cekët.  Pasi u gjet trupi i saj, autopsia arriti në përfundimin se ajo kishte vdekur nga trauma në kokë dhe qafë.

Prokurorët pretenduan se burrat donin të ndëshkonin motrën e tyre 'për mënyrën e saj të jetesës së orientuar nga perëndimi, e cila nuk korrespondonte me idetë e tyre arkaike të nderit dhe moralit dhe imazhit të tyre për gratë. Në veçanti, shtuan prokurorët, ata nuk ishin të përgatitur të pranonin që ajo ishte divorcuar nga burri i saj, me të cilin ishte martuar kur ishte 16 vjeç, pas incidenteve të dhunshme dhe kishte një lidhje të re. Viktima Maryam është nëna e dy fëmijëve, një vajze 10 vjçare dhe një djali 13 vjeç, ata ikën drejt Gjermanisë si azilkërkues nga Afganistani në vitin 2013. Vëllezërit kanë dhënë rrëfime kontradiktore për atë që kishte brenda valixhes, për të cilën prokurorët pretendojnë se kishte trupin e Maryamit.

Ndërsa Seyed pretendoi se dorezat e boksit dhe shtangë dore ishin në çantë, vëllai i tij Sayad e kundërshtoi atë dhe pretendoi se brenda kishte rroba dhe objekte të rënda të klasës, raporton gazeta BZ Berlin.  Seyed gjithashtu thuhet se e identifikoi veten dhe vëllain e tij si burrat e kapur në pamjet CCTV në stacionin e trenit në Berlin.

Gjatë marrjes në pyetje, vëllezërit afganë u cituan t'u kishin thënë hetuesve: 'Ne i trajtojmë gratë ndryshe nga ju. Një grua është si një shërbëtore që bën punët e shtëpisë, gatuan dhe kujdeset për fëmijët.' 

Thuhej se Maryam jetonte në frikë të vazhdueshme nga vdekja, sipas raporteve të mediave gjermane, dhe vendasit që jetonin pranë nënës së dy fëmijëve thanë se vëllezërit e saj vazhdimisht i bënin presion asaj dhe u përpoqën t'i ndërpresin kontaktet e saj me njerëzit e tjerë. 

Një burim i tha BZ: 'Maryam ishte një person i mirë. Ajo ka qenë shumë e frikësuar që nga divorci i saj, sepse vëllezërit e saj e terrorizuan atë për arsye besimi.'

Një grua afgane që jetonte në të njëjtin strehim me Maryam tha: 'Ka burra që janë thjesht të çmendur. Gjithashtu kam frikë se mund të më ndodhë diçka e tillë sepse as unë nuk mbaj shami.' 

Së bashku me babanë e fëmijëve, familja u shpërngul nga Afganistani i tyre në Gjermani pasi aplikoi për azil në vitin 2013. Pasi martesa e saj u prish, Maryam u divorcua nga burri i saj i atëhershëm sipas ligjit gjerman në vitin 2017. Megjithatë, thuhet se ai refuzoi të anulonte martesën sipas ligjit islamik. Sipas mediave lokale, kur vëllezërit e Maryamit morën vesh se ajo kishte takuar dikë të ri, filluan të ndërhynin në jetën e saj, duke e detyruar atë të mbante shami dhe duke e ndaluar të largohej nga banesa e saj pa një shoqërues mashkull.

Viktima Maryam H

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane