Hoti: Sulmi ndaj gazetarit Visar Duriqit i papranueshëm dhe i dënueshëm

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti ka reaguar pas sulmit që i është bërë gazetarit të Insajderit, Visar Duriqit duke e cilësuar atë si një sulm të papranueshëm dhe dënueshëm. 

“Sulmi ndaj gazetarit Visar Duriqi është sulm ndaj fjalës së lirë dhe si i tillë është i papranueshëm dhe i dënueshëm. Ftoj organet e rendit për ndriçim sa më të shpejtë të këtij akti qyqar, ndërsa gazetarit Duriqi i uroj shërim dhe kthim sa më të shpejt në kryerjen e detyrës së tij. Dhuna dhe tendenca për frikësim të gazetarëve është përpjekje për kufizim të lirisë së shprehjes dhe zhbërje të demokracisë, e cila nuk duhet te tolerohet sepse e drejta e fjalës së lirë është e garantuar me ligj”, ka shkruar ai në një postim në “Facebook”.

 


Lajmi kryesor:

Kosovë, sulmohet fizikisht gazetari investigativ Visar Duriqi, reagime të shumta në vend


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarja e Kavajës, sipas jush si do të jenë ditët e fundit të fushatës elektorale?×

Lajmi i fundit

John

Po transportonte 17 emigrantë të paligjshëm me furgon, arrestohet 34-vjeçari në Korçë