Humb jetën nga COVID-19 biznesmenia e njohur në Durrës, në 2013 mori titullin ‘Nderi i Qytetit’

Humb jetën nga COVID-19 biznesmenia e njohur në Durrës, në 2013 mori titullin ‘Nderi i Qytetit’

COVID-19 i ka marrë jetën sipërmarrëses së njohur, Shpresa Prodani. Lajmin e ka bërë të ditur vajza e saj, Evis Prodani.

“Mamasë, shoqes, dhe këshillueses më të mire që mund të kishim kërkuar. E dimë që ti je me babin dhe do vazhdosh të na shohësh. Të duash shumë!! RIP”, shkruan Evisi në postimin e saj.

Po kush ishte Shpresa Prodani?
Biznesmenia e njohur Shpresa Prodani e mori drejtimin e kompanisë "DyrrahSped" në vitin 2004, fill pas vdekjes së të shoqit.  E lindur në Tiranë më 12 shkurt 1952, studentja e talentuar e Inxhinierisë do të zhvendosej në Durrës pas martesës me Shpëtim Prodanin dhe për shumë vite do të angazhohej në arsimin profesional në Durrës, duke përgatitur breza të tërë gjimnazistësh.

Kur i shoqi u nda papritmas nga jeta në vitin 2004, asaj iu desh të merrte përsipër biznesin që kishte themeluar dhe drejtonte ai, kompaninë e transportit duke arritur të bëhet një nga biznesmenet më të suksesshme në Shqipëri. Krahas angazhimit në kompaninë  Shpresa Prodani do të ishte një nga anëtaret më aktive të Rotary Club Durrës, ndërsa në vitet 2016-2017 ishte presidente e kësaj organizate.

Shpresa Prodani ishte edhe aksionere në kompaninë e njohur të sigurimeve.  Nga viti 2005, Shpresa Prodani u bë anëtare e Universal Freight Organization me qendër në Londër. Është fituese e çmimit për kualifikim e menaxhim në Gjenevë të Zvicrës dhe përfaqësuese e Shqipërisë në forumin e parë të Detit të Zi për transportin dhe logjistikën mbajtur në Stamboll në dhjetorin e vitit 2011 nga UNDP-ja. Për të gjithë këtë angazhim aktiv në fushën e biznesit, Shpresa Prodanit Bashkia e Durrësit dhe Shoqata Durrësi, i akordoi titullin e lartë “Nderi i qytetit”, në vitin 2013.


Lajmi kryesor:

1281 testime/ 185 raste të reja me COVID dhe 6 viktima! Humb jetën biznesmenia e njohur në Durrës dhe artisti nga Elbasani


B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Historia/ Ruleta ruse e penalltive

Historia/ Ruleta ruse e penalltive