Humbi mandatin nga dekriminalizimi, Valdrin Pjetri kërkon një shans të dytë: Po më mbështeti PS do kandidoj sërish për Shkodrën

Humbi mandatin nga dekriminalizimi, Valdrin Pjetri kërkon një shans të dytë: Po më mbështeti PS do kandidoj sërish për Shkodrën

Valdrin Pjetri

“Mund të kem një tjetër shans nëse kam mbështetjen e socialisteve”, këto janë fjalët e ish-kandidatit të PS për bashkinë e Shkodrës, Valdrin Pjetri, në një kohë kur pritet të zhvillohet edhe zgjedhjet lokale të pjesshme.

Valdin Pjetrit i cili u zgjodh kryetar i Bashkisë së Shkodrës, por dha dorëheqjen pa bërë ende betimin, për shkak të mosdeklarimit të një dënimi në Itali në formularin e dekriminalizimit, vendos të flasë dhe të thotë të vërtetën e tij që ai pretendon se është shume larg gjithë çka u tha për të.

“Isha 19 vjeç student u kapen 2 shok të mi shkova të pyesja për ta, u bë kontroll banesë dhe u gjetën 2 gram hashash unë s’kisha dijeni jetonim në një shtëpi më shumë shqiptarë, ja dokumenti kam shkuar vullnetarisht”, u shpreh ai për Tv Klan.

Pjetri tregon se pavarësisht se nuk kishte lidhje me hashashin e gjetur në banesën ku jetonte me shokë të tjerë shqiptare, pas këshillimit me avokaten e zgjedhur kryesisht nga shteti Italian e cila i sugjeronte të pranonte akuzën që çështja të mbyllej pa vonesë pasi në të kundërt procesi do të zgjatej, firmosi.

 “Pas presionit isha vetëm 19 vjeç firmosa, qe s’kisha lidhje e tregon dhe ky dokument ky polici dëshmon në gjykatë”, tha ai. 

Në vitin 2012 Pjetri i cili punonte ne ministrin e financave, i kërkon gjykatës së Firences rehabilitim për veprën e procedura në 2003, çka sipas tij u more parasysh duke fshirë nga dosja penale e tij në Itali këtë procedim.

 “Pas kësaj dëshmia ime e penalitetit si në gjykata dhe prokurori dilte e pastër”. Pas kësaj sipas tij nuk kishte detyrim ta deklaronte këtë procedim të 16 viteve më parë në formularin e dekriminalizimit.

Dokumentet e publikuara nga PD pretendon se janë nxjerrë në mënyrë abuzive dhe antiligjore nga kuestura e Firences. Rrëfimin e tij Pjetri zgjedh ta bëj jo pa qellim kur presidenti ka vendosur datën e zgjedhjeve të pjesshme lokale edhe në bashkinë e Shkodrës. Ai kërkon një shans të dytë tani që gjykatat shqiptare i dhanë të drejtë.

 “Pse jo, mund të kem një tjetër shans nëse kam mbështetjen e socialisteve”., tha Pjetri. 

Por nëse socialistet nuk do t’ia japin këtë mundësi, a do te zgjedh Valdrin Pjetri të dal si kandidatë i pavarur në 6 Mars?

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Piku: 19/01/2022 18:06

  Me mire my se Voltana qe sdo mbahet mend per asnje rruge, shkolle, kopsht a pune publike.

  Përgjigju
 • Edhe mundet: 19/01/2022 17:24

  Rama ka dhene prova qe ska shtylle kurrizore por djalin e Luigjit nuk e kandidon me jo se nuk e do por nuk ja mban. Shkodra perjete demokrate, Shkodra perjete antikomuniste dhe kunder fares se keqe te rilindjes me prtronazhistat bashke. Je i kapur ed rama dhe ti e di pse

  Përgjigju
 • Tefiku: 19/01/2022 17:15

  Po mo cun, po Hotel Privilegjin ne Sauk me cfare e ndertove qe kushton te pakten 1 milion euro. Si spaske turp. Nuk besoj tua hedhesh Shkodraneve.

  Përgjigju
 • PETRIT: 19/01/2022 16:59

  Pse te mos behesh kryetar Bashkie ne Shkoder, nje here ne 4 vite e kalon Uren e Bahcallekut. Ti ja din hallet Shkodres dhe do i besh rehat.Hiene qe pret me marr theken e radhes.

  Përgjigju
 • Shkodrani: 19/01/2022 16:45

  Un jam votues i PSse! Por ne qoftese PSja e kandidon kete bir curve u do ja jap PDse,edhe ne rastese PDja vendos figuren mete urryer per mua un ate dota votoj me 32 vota qe kam.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit