Hungaria do të tërhiqet nga traktati botëror i OKB-së për migracionin

Kufiri i ngritur nga Hungaria

Hungaria do të tërhiqet nga Paketa e OKB-së për Migracionin para se të hyjë në fuqi, tha sot në Budapest ministri i Punëve të Jashtme, Peter Szijjarto pas një takimi qeveritar.

“Kjo paketë shkon kundër interesit të Hungarisë”, tha ministri.

Kjo marrëveshje mbështet migracionin dhe e konsideron atë në të drejtat e njeriut, që, sipas Szijjarto, “është e papranueshme nga këndvështrimi i Hungarisë”.

Ky traktat i arritur të premten në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së synon të krijojë një kuadër botëror për menaxhimin e migracionit.

Paketa e OKB-së për Migracionin pritet të nënshkruhet në dhjetor në Marok.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Si i mbajti Tito jugosllavët së bashku në një shtet federativ?