Hungaria miraton anëtarësimin e Suedisë në NATO! Hasani: Shqipëria e mirëpret, do forcojë sigurinë e rajonit e të aleancës

Hungaria miraton anëtarësimin e Suedisë në NATO! Hasani: Shqipëria e mirëpret, do forcojë sigurinë e rajonit e të aleancës

Parlamenti hungarez miratoi me shumicë dërrmuese hyrjen e Suedisë në NATO duke i hapur rrugën përfundimisht anëtarësimit të Stokholmit në Aleancën Atlantike.

Gjatë fjalimit të sotëm në Kuvend, Kryeministri hungarez Viktor Orban tha se Hungaria “mbështet anëtarësimin. NATO-ja është një aleancë e mbrojtjes. Ne bëjmë aleanca për të mbrojtur njëri-tjetrin në rast të një sulmi nga jashtë. Nuk ka ndonjë angazhim më serioz se ky.”

Kryeministri suedez Ulf Kristersson e përshëndeti si “një ditë historike” pas ratifikimit hungarez të anëtarësimit të Suedisë në NATO, duke i hapur rrugën hyrjes së saj në Aleancën Atlantike.

“Sot është një ditë historike. Suedia është e gatshme të marrë përgjegjësitë e saj në drejtim të sigurisë euroatlantike, thuajse dy vjet pas fillimit të procesit të anëtarësimit”, shtoi ai.

Vendimi u përshëndet edhe nga ministri i Jashtëm i Shqipërisë Igli Hasani.

"Shqipëria mirëpret pranimin e Suedisë në NATO, pas përfundimit të proceseve të ratifikimit në të gjitha vendet aleate. Anëtarësimi i Suedisë do të forcojë sigurinë e rajonit tonë dhe të gjithë Aleancës", shkruan Hasani. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:27
Hungaria i hapi rrugë anëtarësimit të Suedisë në NATO, Begaj: Aleanca jonë, tani edhe më e fortë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj përshëndeti sot pranimin e Suedisë në NATO.

“Mirë se vjen, Suedia, si shteti i 32-të anëtar i NATO-s”, shkroi Begaj në një reagim në platformën X.

“Aleanca jonë është tani edhe më e fortë dhe e bashkuar, duke forcuar sigurinë dhe vlerat tona kolektive”, theksoi Begaj.

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale