Hyjnë në bursë bashkitë e kompanitë shtetërore, kreu i AMF: Sinjal pozitiv për tregun! Ibrahimaj: Ky treg nxit investimet, do rrisë punësimin

Bashkitë dhe kompani të tjera me kapital shtetëror do të operojnë në bursë. Ky është një nga objektivat kryesorë të dokumentit strategjik të zhvillimit të tregut të kapitaleve 2023-2023. Kreu i Autoritetit Mbikëqyrjes Financiare, Ervin Mete, tha se oferta e parë e mbërritur në bursën shqiptare, është një pikënisje e mirë për konsolidimin e këtij tregu.

“Miratimi i ofertës së parë publike është një moment shumë i rëndësishëm për tregun shqiptar të kapitalit, i cili duhet të shërbejë si një sinjal për zhvillimin e mëtejshëm të këtij tregu. Kjo është hera e parë që titujt e një shoqërie i ofrohen publikut të gjerë, duke shtuar kështu alternativat e investimit për investitorin shqiptar, si edhe mundësitë për sigurimin e aksesit në kapital për biznesin vendas”, tha ai.

“Kemi miratuar ligjin për tregun e kapitaleve. Ligj për fondin e pensioneve private apo për nxitjen e investimeve. Kemi një kuadër ligjor që zhvillon tregjet e kapitalit. Përmes dokumentit të tregjeve të kapitalit do ndikoj në rritjen e konkurueshmërish, por edhe një mjedis më transparentë…”, u shpreh Ibrahimaj.

Mete tha se ky treg i është kthyer rritjes në 3-mujorin e parë të vitit 2023, pas rënies së vlerës së aseteve, të nxitura nga tregu ndërkombëtar dhe rritjes së normave të interesit në vitin 2022. Për ministren e Financave, tregjet e kapitalit përmirësojnë dhe klimën e biznesit.

“Rritet punësimi. Dokument i diskutuar e detajuar me grupet e interesit”, tha ministrja.

“Tregjet e kapitalit krijojnë funksionalitet mes institucioneve financiare, nxisin stabilitet makroekonomik. BSH e vlerëson si shumë të rëndësishme në aspektin e qëndrueshmërisë makro, pasi këto tregje ndikojnë te norma interesit, bursa por dhe tregu i këmbimit valutor”, tha Luleta Minxhozi, zv.guvernatore e Bankës së Shqipërisë.

Deri tani, tregu i kapitaleve, krahas titujve të Qeverisë, ka qenë i përqendruar te emetimet e obligacioneve me ofertë private, një mjet që është përdorur nga shoqëritë për të gjeneruar likuiditet.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit