Hyri kundravajtje me makinë, dhe u përplas ‘kokë më kokë’ me një mjet tjetër duke i shkaktuar vdekjen një 40-vjeçari, dënohet me 3 vite e gjysmë burg shqiptari në Angli

Hyri kundravajtje me makinë, dhe u përplas ‘kokë më kokë’ me një mjet tjetër duke i shkaktuar vdekjen një 40-vjeçari, dënohet me 3 vite e gjysmë burg shqiptari në Angli

Foto ilustruese

Një 29-vjeçar shqiptar, Julian Shkambi është dënuar me tre vjet e gjysmë burg pasi shkaktoi një aksident fatal në Britaninë e Madhe. Shkambi, nga Clarendon Road, Luton, u paraqit në “Northampton Crown Court” të hënën, më 9 janar, pasi u deklarua fajtor për shkaktimin e vdekjes nga drejtimi i rrezikshëm i mjetit.

Përplasja fatale ndodhi në bypass-in A45 në Flore rreth orës 22:55 të së hënës, 3 tetor, kur makina me të cilën po udhëtonte i riu, me dy pasagjerë meshkuj po lëvizte drejt jugut drejt Northampton.

I riu shqiptar duke besuar se rruga ishte me dy karrexhata, kaloi në anën e kundërt të karrexhatës, por pak më vonë automjeti i Shkambit u përplas 'kokë më kokë' me një mjet tip "Ford Fiesta".

Shoferi i Fordit, një burrë rreth të 40 pësoi lëndime të rënda dhe ndërroi jetë në vendngjarje, ndërsa 29-vjeçari dhe 2 pasagjerët e tjerë nuk pësuan lëndime.

29-vjeçari kishte hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2021 dhe nuk zotëronte leje drejtimi në këtë shtet. Shkambi u dënua me tre vjet e gjashtë muaj burg. Ai u skualifikua nga drejtimi i mjetit për pesë vjet të tjera,po ashtu mund të përballet me dëbimin.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën