I dërguar special i SHBA-ve Rubin në Mal të Zi: I bindur se ju s'do dezinformoheni më nga Beogradi dhe Moska! Serbia dhe Kosova të zbatojnë marrëveshjen

I dërguar special i SHBA-ve Rubin në Mal të Zi: I bindur se ju s'do dezinformoheni më nga Beogradi dhe Moska! Serbia dhe Kosova të zbatojnë marrëveshjen

I dërguari special i SHBA-ve, james Rubin

MAL I ZI- I dërguari special i SHBA-ve dhe koordinatori i Qendrës për Angazhim Global, James Rubin ka zhvilluar sot vizitën e parë në Ballkanin Perëndimor në Podgoricë.

Në një konferencë për media gjatë vizitës së tij në Podgoricë, ai tha se beson se lufta kundër dezinformatave do të jetë prioritet i qeverisë së re në Mal të Zi.

Nëse dezinformimi rus dominon në zonën e Ballkanit Perëndimor, do të jetë e vështirë të arrihet përparim, tha i dërguari special i SHBA-së dhe koordinatori i Qendrës për Angazhim Global, James Rubin.

“Pasi bisedova me zyrtarë malazezë dhe liderë partish, jam i bindur se Mali i Zi nuk do t'i drejtohet më Beogradit dhe Moskës... Udhëheqësit e të gjitha partive thanë se do të punojnë me ne dhe me Bashkimin Evropian (BE). besoni se do të kthehen në një kohë kur Moska sundonte hapësirën mediatike”, tha Rubin.

Ai tha se në Mal të Zi ka një sërë portalesh që përhapin dezinformata nga Rusia dhe Kina.

"Për shembull, informacioni se ka një fabrikë për prodhimin e armëve biologjike në Ukrainë është i rremë. Është gjithashtu një gënjeshtër se SHBA-të donin luftë në Ukrainë."

Rubin beson se Mali i Zi ka një të ardhme më të mirë sepse është anëtar i NATO-s dhe pritet të jetë pjesë e BE-së në të ardhmen.

"Arsyeja pse jam këtu, në emër të Presidentit Biden dhe sekretarit Blinken, është sepse e ardhmja e suksesshme e Malit të Zi duhet të përfshijë përpjekje të forta dhe të përkushtuara në luftën kundër sfidave të dezinformimit. Është një problem i ri në botë, sepse errësira errësira e globalizimit dhe ana e errët e revolucionit dixhital lejojnë regjimet autoritare, si Rusia dhe Kina, të përdorin mjetet që ne menduam se do të sillnin demokracinë në botë, të sjellin errësirë, dezinformata, gënjeshtra. Ne duhet ta ndalojmë atë sa më mirë që ne. mundet”, tha ai.

Ai tha se është shumë i kënaqur me takimet me liderët e ardhshëm të Malit të Zi, sepse ka parë se ata i kuptojnë sfidat e luftimit të dezinformimit dhe manipulimit të informacionit dhe kjo është pjesë e asaj që duhet të jetë një demokraci e suksesshme në kohën moderne.

“Ne jemi të përkushtuar që ta ndihmojmë Qeverinë e re që të përballet me këtë problem, t'i japim mbështetje teknike, mbështetje politike”.

Rubin tha se tani ka perspektivë për një të ardhme më të ndritur për rajonin nëse zbatohet marrëveshja ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

SHBA-ja, siç tha ai, i mirëpret marrëveshjet në të cilat po punon BE-ja dhe ndihmon Kosovën dhe Serbinë që të kenë marrëdhënie normale, t'u mundësojnë popujve të jetojnë pranë njëri-tjetrit, të njohin simbolet, të drejtat e pakicave, liritë dhe të ecin përpara.

Rubin ka nisur sot vizitën në rajon, ndërsa pas Podgoricës do të vizitojë Beogradin, Shkupin dhe Tiranën.

I pyetur se si e sheh rajonin sot, krahasuar me vitet 1990, ai u përgjigj se sheh një ndryshim të madh dhe se në rajon “ka ardhur pranvera”.

Rubin ka qenë asistentet i Sekretares së Shtetit të SHBA, Madeleine Albright në periudhën 1997-2000. dhe vjen në rajon për herë të parë pas 23 vitesh.

“Unë shoh dallime të mëdha në krahasim me kohën e luftës, mjerimit, masakrave masive të civilëve të pafajshëm... Tani mund të shohim perspektivën e Kosovës dhe Serbisë për anëtarësim në BE, nëse liderët e pranojnë shansin që u është dhënë... Ata Thjesht duhet të merren disa vendime të vështira. Asgjë e mirë nuk ndodh në botë nëse nuk merren vendime të vështira. Disa vendime të vështira tashmë janë marrë, por duhet të merren disa të tjera".

I pyetur se si Mali i Zi mund ta luftojë dezinformimin, duke pasur parasysh ndikimin e madh të Beogradit dhe Kishës Ortodokse Serbe, ai tha se duhet bërë 100 për qind e përpjekjeve në luftën kundër dezinformimit.

"Kanalet që përhapin dezinformata duhet të bllokohen, duhet të ketë rregullore. Nuk mund të përsërisni gënjeshtra ruse dhe të quani veten gazetar. Kjo nuk është gazetari, është dezinformim. Ne duhet të respektojmë lirinë e fjalës, ju keni të drejtë të keni mendime. dhe për të folur për këtë ju raportoni. Ky është një problem, gjetja e një kufiri midis lirisë së medias dhe dezinformimit të rrezikshëm. Është e vështirë, por është e mundur," tha ai.

Ai shtoi se kur bëhet fjalë për SPC, pushtimi rus i Ukrainës ka ndryshuar rrethanat në rajon dhe se sytë e të gjithëve janë hapur.

“Do të ishte mirë që besimtarët e KPS-së të kujtojnë se edhe ukrainasit janë ortodoksë dhe se ata janë viktima në këtë luftë”, tha Rubin.

Ai tha se ata që mund të kenë pasur dyshime më parë, tani i kanë hapur sytë kur bëhet fjalë për Rusinë e Putinit - se ata kanë thyer rregullin numër një në sistemin ndërkombëtar se nuk do të pushtojnë një vend fqinj. Ai tha se sa më shumë të kuptohet kjo, aq më shumë njerëzit nga Ballkani Perëndimor do të mund të bëjnë dallimin mes interesave të Serbisë dhe Rusisë.

“Ka dallime. (Aleksandar) Vuçiq po punon me zyrtarët e Kosovës për normalizim, kjo nuk është diçka që Putini nuk e ka kërkuar apo e ka dashur”, tha Rubin dhe shtoi se Rusia nuk do të donte të shihte normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës.

Ai beson se mënyra më e mirë për të adresuar këtë problem është ndarja e interesave të Serbisë dhe Rusisë. Ai deklaroi se njerëzit kanë filluar të shohin se Pekini dhe Moska po shpenzojnë miliarda dollarë për të manipuluar opinionin në mbarë botën.

“Ka njerëz që nuk do të pranojnë se Rusia pushtoi Ukrainën. Për këtë ka arsye, sepse janë helmuar bazat e informacionit dhe njohurive, kështu që njerëzit e kanë të vështirë të shohin diçka që duhet të jetë bardh e zi”, tha Rubin.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Policia amerikane zbulon autorin e vrasjes së reperit Tupac! Legjenda e hip-hopit u ekzekutua në moshën 25-vjeçare në Las Vegas

Policia amerikane zbulon autorin e vrasjes së reperit Tupac! Legjenda e hip-hopit u ekzekutua në moshën 25-vjeçare në Las Vegas