‘I kërkojmë Moskës të tërhiqet nga i gjithë territori Ukrainës’, udhëheqësit e BE-së i bëjnë thirrje Rusisë

‘I kërkojmë Moskës të tërhiqet nga i gjithë territori Ukrainës’, udhëheqësit e BE-së i bëjnë thirrje Rusisë

“Këshilli Evropian dënon fuqishëm sulmet pa dallim të Rusisë ndaj civilëve dhe infrastrukturës civile dhe i kërkon Rusisë që të tërheqë menjëherë dhe pa kushte të gjitha trupat dhe asetet e saj ushtarake nga i gjithë territori i Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht. E drejta ndërkombëtare humanitare, duke përfshirë trajtimin e të burgosurve të luftës, duhet të respektohet. Ukrainasit, veçanërisht fëmijët, të cilët janë transferuar me forcë në Rusi duhet të jenë në gjendje të kthehen menjëherë të sigurt”, kjo është ajo që lexohet në konkluzionet e Këshillit Evropian në vazhdim të pohuara nga liderët e BE-së. 


Lajmi kryesor:

Ukrainës dhe Moldavisë u jepet statusi i vendit kandidat për anëtarësim në BE! Zelensky: Moment historik


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Plagosi bashkëshorten dhe më pas veten, arrestohet në spital 42-vjeçari

Plagosi bashkëshorten dhe më pas veten, arrestohet në spital 42-vjeçari