Ukrainës dhe Moldavisë u jepet statusi i vendit kandidat për anëtarësim në BE! Zelensky: Moment historik

Ukrainës dhe  Moldavisë u jepet statusi i vendit kandidat për anëtarësim në BE! Zelensky: Moment historik

Parlamenti Europian dhe Volodymyr Zelenski

BRUKSEL- Liderët e BE kanë vendosur të japin statusin e vendit kandidat Ukrainës, e cila prej muajsh është nën sulmet e Rusisë, si dhe Moldavinë. Vendimi është marrë në samitin e mbajtur ditën e sotme në Bruksel.

Ndonëse, fillimi i ditës nuk kishte lajme të mira për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të cilat dështuan sërish në hapjen e negociatave për shkak të vetos bullgare, pasditja solli një vendim pozitiv përsa i përket çështjes së zgjerimit.

Përmes një njoftimi në rrjetet sociale, presidenti i Këshilli Eupian, Charles Michel dhe presidentja e KE, Ursula Von Der Leyen tha se kjo është një ditë historike, teksa uruan liderët e 2 vendeve për arritjen e tyre në rrugëtimin europian.

Vetë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky e ka cilësuar si historik vendimin e Këshillit të  BE-së.

"Është një moment unik dhe historik. E ardhmja e Ukrainës qëndron brenda BE-së ", Presidenti Volodymyr Zelensky shkruan këtë në Teitter duke falënderuar Charles Michel, Ursula von der Leyen dhe liderët e BE-së për mbështetjen që kanë treguar.

Ukraina aplikoi vetëm pak kohë më parë për marrjen e statusit të vendit kandidat për në BE, pas nisjes së pushtimit rus. Kalimi nga aplikanti në kandidat zakonisht zgjat me vite, por BE-ja e ka përshpejtuar në mënyrë dramatike për shkak të situatës së pazakontë në të cilën ndodhet Ukraina, por edhe Europa.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:59
Samiti i BE-së, KE publikon konkluzionet për luftën në Ukrainë: 9 miliardë euro për 2022-shin

Këshillit Evropian ka nxjerrë disa konkluzione për aplikimet për anëtarësim të Ukrainës, Republikës së Moldavisë dhe Gjeorgjisë, Ballkani Perëndimor dhe marrëdhëniet e jashtme, 23 qershor 2022.

II. UKRAINE

4. Këshilli Evropian diskutoi luftën e agresionit rus kundër Ukrainës në dimensionet e saj të ndryshme. Këshilli Evropian përsërit se qëndron me vendosmëri me Ukrainën dhe se Bashkimi Evropian do të vazhdojë të ofrojë mbështetje të fortë për qëndrueshmërinë e përgjithshme ekonomike, ushtarake, sociale dhe financiare të Ukrainës, duke përfshirë ndihmën humanitare.

5. Këshilli Evropian dënon me vendosmëri sulmet pa dallim të Rusisë kundër civilëve dhe infrastrukturës civile dhe i kërkon Rusisë që të tërheqë menjëherë dhe pa kushte të gjitha trupat dhe pajisjet ushtarake të saj nga i gjithë territori i Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht. E drejta ndërkombëtare humanitare, duke përfshirë trajtimin e të burgosurve të luftës, duhet të respektohet. Ukrainasit, veçanërisht fëmijët, të cilët janë larguar me forcë në Rusi duhet të lejohen menjëherë të kthehen të sigurt. Rusia, Bjellorusia dhe të gjithë ata që janë përgjegjës për krimet e luftës dhe krimet e tjera më të rënda do të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre, në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.

Miratimi i paketës së gjashtë të sanksioneve të BE-së intensifikon më tej presionin ndaj Rusisë për t'i dhënë fund luftës së saj kundër Ukrainës. Puna do të vazhdojë për sanksionet, duke përfshirë forcimin e zbatimit dhe parandalimin e anashkalimit. Këshilli Evropian u bën thirrje të gjitha vendeve që të harmonizohen me sanksionet e BE-së, në veçanti vendet kandidate. Puna duhet të finalizohet shpejt për vendimin e Këshillit duke shtuar shkeljen e masave kufizuese të Bashkimit në listën e krimeve të BE-së.

6. Bashkimi Evropian mbetet fuqishëm i përkushtuar për të ofruar mbështetje të mëtejshme ushtarake për të ndihmuar Ukrainën të ushtrojë të drejtën e saj të natyrshme të vetëmbrojtjes kundër agresionit rus dhe të mbrojë integritetin dhe sovranitetin e saj territorial. Për këtë qëllim, Këshilli Evropian i bën thirrje Këshillit që të punojë me shpejtësi për një rritje të mëtejshme të mbështetjes ushtarake.

7. Këshilli Evropian vëren se Komisioni do të paraqesë së shpejti një propozim për t'i dhënë Ukrainës ndihmë të re të jashtëzakonshme makro-financiare deri në 9 miliardë euro në vitin 2022. Ai i bën thirrje Komisionit të paraqesë me shpejtësi propozimet e tij për mbështetjen e BE-së për rindërtimin e Ukrainës , në konsultim me partnerë, organizata dhe ekspertë ndërkombëtarë.

8. Rusia, duke armatosur ushqimin në luftën e saj kundër Ukrainës, është e vetmja përgjegjëse për krizën globale të sigurisë ushqimore që ka provokuar. Këshilli Evropian i kërkon Rusisë që të ndalojë menjëherë shënjestrimin e objekteve bujqësore dhe heqjen e drithërave, dhe të zhbllokojë Detin e Zi, në veçanti portin e Odesës, në mënyrë që të lejojë eksportin e drithërave dhe operacionet e transportit detar. Këshilli Evropian mbështet përpjekjet e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për këtë qëllim. Këshilli Evropian nënvizon se sanksionet e BE-së kundër Rusisë lejojnë qarkullimin e lirë të produkteve bujqësore dhe ushqimore dhe dhënien e ndihmës humanitare.

9. Këshilli Evropian mbështet fuqimisht përpjekjet në Rrugët e Solidaritetit për të lehtësuar eksportet e ushqimit nga Ukraina nëpërmjet rrugëve të ndryshme tokësore dhe porteve të BE-së. Ai i bën thirrje Komisionit dhe Shteteve Anëtare, duke u mbështetur veçanërisht në iniciativën FARM, si dhe në iniciativat e OKB-së dhe G7, të rrisin përpjekjet e tyre:

(1) të mbështesë vendet në zhvillim për të riorientuar, kur është e nevojshme, zinxhirët e tyre të furnizimit;

(2) për të përshpejtuar shpërndarjen e nismave kryesore kryesore të Ekipit të Evropës, të rënë dakord në Samitin e fundit të Bashkimit Evropian - Bashkimit Afrikan, të cilat synojnë të zhvillojnë prodhimin e qëndrueshëm të ushqimit, të forcojnë produktivitetin bujqësor, duke përfshirë kulturat proteinike dhe kapacitetin e agrobiznesit në kontinentin afrikan ; dhe

(3) për të punuar në iniciativa së bashku me partnerët ndërkombëtarë për të mbështetur zhvillimin e kapaciteteve prodhuese të inputeve në vendet në zhvillim, në veçanti të plehrave të qëndrueshme.

III. APLIKACIONET PËR ANËTARËSIM TË UKRAINËS, REPUBLIKËS SË MOLDAVËS DHE GJEORGJISË

10. Këshilli Evropian njeh perspektivën evropiane të Ukrainës, Republikës së Moldavisë dhe Gjeorgjisë. E ardhmja e këtyre vendeve dhe e qytetarëve të tyre qëndron brenda Bashkimit Evropian.

11. Këshilli Evropian ka vendosur t'i japë statusin e vendit kandidat Ukrainës dhe Republikës së Moldavisë.

12. Komisioni ftohet t'i raportojë Këshillit mbi përmbushjen e kushteve të përcaktuara në opinionet e Komisionit për aplikimet përkatëse për anëtarësim si pjesë e paketës së tij të rregullt të zgjerimit. Këshilli do të vendosë për hapat e mëtejshëm pasi të plotësohen plotësisht të gjitha këto kushte.

13. Këshilli Evropian është i gatshëm t'i japë Gjeorgjisë statusin e vendit kandidat pasi të jenë adresuar prioritetet e specifikuara në opinionin e Komisionit për aplikimin e Gjeorgjisë për anëtarësim.

14. Progresi i çdo vendi drejt Bashkimit Evropian do të varet nga merita e tij në përmbushjen e kritereve të Kopenhagës, duke marrë parasysh kapacitetin e BE-së për të absorbuar anëtarë të rinj.

1. Këshilli Evropian zhvilloi një diskutim strategjik mbi marrëdhëniet e Bashkimit Evropian me partnerët e tij në Evropë. Ai diskutoi propozimin për të nisur një komunitet politik evropian.

Qëllimi është të ofrohet një platformë për koordinimin politik për vendet evropiane në të gjithë kontinentin. Mund të ketë të bëjë me të gjitha vendet evropiane me të cilat kemi marrëdhënie të ngushta.

Objektivi do të ishte nxitja e dialogut politik dhe bashkëpunimit për të adresuar çështjet me interes të përbashkët në mënyrë që të forcohet siguria, stabiliteti dhe prosperiteti i kontinentit evropian.

2. Një kuadër i tillë nuk do të zëvendësojë politikat dhe instrumentet ekzistuese të BE-së, veçanërisht zgjerimin, dhe do të respektojë plotësisht autonominë vendimmarrëse të Bashkimit Evropian.

3. Duke u bazuar në këtë shkëmbim të parë pikëpamjesh, Këshilli Evropian do t'i rikthehet çështjes.

Ora 22:44
Gruri i bllokuar në Ukrainë, SHBA-ja po bashkëpunon me aleatët, një sasi nxirret jashtë vendit

Koordinatori i Këshillit të Sigurimit Kombëtar, John Kirby është shprehur se SHBA po punon që të bëhet e mundur nxjerrja e grurit nga Ukraina, dhe për këtë po bashkëpunon me aleatët e saj.

“SHBA dhe aleatët e saj po përpiqen të nxjerrin grurin nga Ukraina”, thotë Kirby.

Ai tha se përpjekjet kanë arritur të nxjerrin pak grurë jashtë vendit, por jo mjaftueshme. Miliona ton drithë qëndrojnë në portet ukrainase në një bllokade nga luftanijet ruse në Detin e Zi.

"Ne sigurisht mirëpresim përfshirjen e Turqisë në përpjekjen për të ndërmjetësuar një lloj marrëveshjeje për të lejuar transportin e grurit," tha Kirby.

Ora 22:13
‘I kërkojmë Moskës të tërhiqet nga i gjithë territori Ukrainës’, udhëheqësit e BE-së i bëjnë thirrje Rusisë

“Këshilli Evropian dënon fuqishëm sulmet pa dallim të Rusisë ndaj civilëve dhe infrastrukturës civile dhe i kërkon Rusisë që të tërheqë menjëherë dhe pa kushte të gjitha trupat dhe asetet e saj ushtarake nga i gjithë territori i Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht. E drejta ndërkombëtare humanitare, duke përfshirë trajtimin e të burgosurve të luftës, duhet të respektohet. Ukrainasit, veçanërisht fëmijët, të cilët janë transferuar me forcë në Rusi duhet të jenë në gjendje të kthehen menjëherë të sigurt”, kjo është ajo që lexohet në konkluzionet e Këshillit Evropian në vazhdim të pohuara nga liderët e BE-së. 

Ora 21:18
Ukrainës i jepet statusi i vendit kandidat, von der Leyen: Shenja më e mirë e shpresës

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një konferencë për shtyp, pas konfirmimit të liderëve të BE-së për dhënien e statusit të vendeve kandidate për anëtarësim në BE për Ukrainën dhe Moldavinë u shpreh se nuk mund të ketë shenjë më të mirë shprese për popullin ukrainas.

"Sot u mor një vendim historik nga udhëheqësit e BE" dhe "është një moment kënaqësie të madhe. Nuk mund të ketë shenjë më të mirë shprese për popullin ukrainas", deklaroi Ursula von der Leyen.

Ora 20:40
Ukrainës i jepet statusi i vendit kandidat, Zelensky: Moment unik dhe historik

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka cilësuar si historik vendimin e Këshillit të  BE-së për dhënien e  statutit kandidat për anëtarësimin.

"Është një moment unik dhe historik. E ardhmja e Ukrainës qëndron brenda BE-së ", Presidenti Volodymyr Zelensky shkruan këtë në Twitter duke falënderuar Charles Michel, Ursula von der Leyen dhe liderët e BE-së për mbështetjen që kanë treguar.

Ora 20:29
Ukrainës dhe Moldavisë u jepet statusi i vendit kandidat për anëtarësim në BE

Ukrainës dhe Moldavisë u jepet statusi i vendit kandidat për anëtarësim në BE. 

Ora 18:40
Kërkesa e Ukrainës për statusin e vendit kandidat në BE, fillon samiti në Bruksel

Është duke u mbajtur samiti i Bashkimit Evropian për të diskutuar nëse do t'i jepet statusi kandidat Ukrainës ka filluar në Bruksel.

Të 27-të udhëheqësit e BE-së do të takohen sot dhe nesër për të diskutuar aplikimet për anëtarësim në BE nga Ukraina, Republika e Moldavisë dhe Gjeorgjia, si dhe çështjet aktuale ekonomike me të cilat po përballet BE.

Të premten e kaluar, shefja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen njoftoi opinionin e Komisionit për të rekomanduar Ukrainën si një vend anëtar në BE, duke deklaruar se ukrainasit janë "gati të vdesin" për perspektivën evropiane. 

Ora 18:28
BE pritet të miratojë statusin e vendit kandidat për Ukrainën

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, shprehu besimin të enjten se udhëheqësit e BE-së do të votojnë në favor të dhënies së statusit të vendit kandidat Ukrainës. Udhëheqësit e 27 vendeve anëtare që janë mbledhur në Bruksel pritet të vendosin edhe për Moldavinë dhe Gjeorgjinë. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, ata do të diskutojnë gjithashtu për mbështetje të mëtejshme ushtarake për Ukrainën, ndërsa Rusia po intensifikon bombardimet në rajonin Donbas.

Në prag të takimit të BE-së, presidenti i Ukrainës foli të mërkurën nëpërmjet lidhjes videofonike për një audiencë në Amsterdam, duke kërkuar që BE-ja të miratojë kërkesën e vendit të tij për anëtarësim.

“Jam i sigurtë se asnjë prej nesh, asnjë prej jush, nuk ka dyshim se Ukraina duhet të marrë një vendim pozitiv. E meritojmë. E meritojmë, jo vetëm për trimërinë tonë dhe për luftën tonë për liri”, tha Presidenti Zelenskyy.

Lufta vazhdon në rajonin lindor të Donbasit. Forcat ukrainase ende po rezistojnë në qytetin Sievierodonetsk. Ata kërkojnë më shumë ndihma nga Perëndimi, ndërsa përballen me forcat ruse më të shumta në numër dhe më të mirëpajisura.

Krerët e vendeve të Bashkimit Evropian do të diskutojnë për mbështetje të mëtejshme ushtarake për Ukrainën. 27 udhëheqësit pritet të miratojnë statusin e vendit kandidat për Ukrainën, duke i dhënë asaj mundësinë për anëtarësimin e plotë në BE.

“Ukraina na përket neve; i përket familjes evropiane”, tha Kancelari gjerman Olaf Scholz.

Përfitimet për Ukrainën nga anëtarësimi në BE janë të qarta, thotë analistja Camino Mortera-Martinez.

“Është një treg i madh i përbashkët. Ka një sërë institucionesh dhe organizatash, që mund të ndihmojnë. Ka fonde që mund të merren. Për Ukrainën, mendoj se më e rëndësishmja është ta marrë këtë sinjal se tashmë i përkasin një grupi vendesh që janë të gatshëm t’i rezistojnë Rusisë”, thotë zonja Mortera-Martinez.

Përgjatë katër muajve të konfliktit, presidenti i Ukrainës u ka dhënë udhëheqësve evropianë mesazhin se ukrainasit e meritojnë anëtarësimin në BE, si shpërblim për mbrojtjen e Evropës nga agresioni rus. Por, anëtarësimi i plotë vazhdon të jetë ende larg.

“Mund të marrë 10 apo më shumë vite. Bëhet me kapituj për çdo etapë politikash të Komisionit (Evropian). Pra, duhet shumë negocim për të përmbyllur kapitujt, për të përfunduar negociatat. Kjo nënkupton shumë reforma për Ukrainën”, thotë zonja Mortera-Martinez.

Duke folur për Zërin e Amerikës, ambasadori amerikan në Rusi mbështeti anëtarësimin e Ukrainës në BE.

“Mbështesim aspiratat e ukrainasve për t’u anëtarësuar (në BE), dhe është tragjike që është kërcënimi rus që po e shtyn Ukrainën më pranë perëndimit”, tha Ambasadori John S. Sullivan.

Ndërkohë, Ukraina ka paralajmëruar se Rusia do të intensifikojë sulmet në ditët në vazhdim, ndërsa vendi përpiqet të shkëpusë marrëdhëniet me lindjen dhe të krijojë një të ardhme evropiane./VOA

Ora 18:09
Mbërrijnë në Ukrainë sistemet amerikane të raketave me rreze të gjatë, HIMARS

Ukraina njoftoi se kishte marrë furnizime amerikane me sisteme raketash artilerie të lëvizshmërisë së lartë (HIMARS), një sistem i fuqishëm armësh me rreze të gjatë që Kievi shpreson se mund të ndihmojë në ndryshimin e valës së pushtimit rus.

Forcat e Moskës po përparojnë në lindje të Ukrainës në një përpjekje për të kapur qendrën industriale të njohur si Donbas, ku Ukraina ka frikë se disa nga trupat e saj mund të rrethohen në një pincë ruse

Ndërkohë, Administrata Biden pritet të njoftojë një tjetër dërgesë të ndihmës ushtarake në Ukrainë. Lajmin e ka bërë të  ditur “CNN”. Paketa, me vlerë rreth 500 milionë dollarë, pritet të përfshijë sisteme të tjera raketore artilerie me lëvizshmëri të lartë (Himars) dhe municione.

 

Ora 17:46
Scholz: Sot, një ‘Këshill historik’, vendoset për prespektivën e BE-së në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz pas mbërritjes në Këshillin Evropian në Bruksel tha se do të merret një vendim të rëndësishëm për perspektivën evropiane të Ukrainës duke e konsideruar një “Këshill Hitorik”.

“Sot në Bruksel, një Këshill Evropian historik, ne do të tregojmë edhe një herë solidaritetin tonë me Ukrainën, por gjithashtu do të marrim një vendim të rëndësishëm për perspektivën evropiane të Ukrainës. Qëllimi është krijimi i kushteve të nevojshme për të ndërmarrë këtë rrugë të kushtëzuar për Ukrainën", tha kancelari gjerman Olaf Scholz pas mbërritjes në Këshillin Evropian në Bruksel.

Ukraina pritet të miratohet si kandidate për BE në një samit të liderëve në Bruksel, pasi Komisioni Evropian dha dritën jeshile.

Ora 16:50
Më shumë se gjysma e qyteteve në rajonin e Donetskut të Ukrainës janë nën kontrollin rus

Njerëzit pastrojnë jashtë një ndërtese banimi të dëmtuar të vendosur në Donetsk, Ukrainë, më 20 qershor.

Vetëm 45% e rajonit të Donetskut janë nën kontrollin e forcave ukrainase, duke lënë 55% të tjerë nën kontrollin rus.

“Është shumë e vështirë të thuhet se pjesa tjetër [qytetet/territoret në Donetsk] kontrollohen nga armiku, sepse këto qytete po shkatërrohen nga armiku – ato janë vetëm territore,” Pavlo Kyrylenko, kreu i ushtrisë së rajonit të Donetsk. administrata, tha të enjten.

Kyrylenko foli gjithashtu për një përqendrim të grupeve taktike të batalionit në Sloviansk dhe Lyman.

Forcat ukrainase kanë "beteja serioze përpara", tha ai, duke shtuar se një vazhdim i bombardimeve përgjatë autostradës Bakhmut-Lysychansk është duke u zhvilluar për të "prerë" Severodonetsk dhe Lysychansk nga furnizimet.

Ora 12:42
Britania e Madhe miraton paketën e re të sanksioneve tregtare ndaj Rusisë 

1655483812_Capture.JPG

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka vendosur një këst të sanksioneve të reja tregtare ndaj Rusisë, duke vendosur ndalime për eksportin e një sërë mallrash në Rusi.

Detajet e sanksioneve që u vendosën të mërkurën u postuan në një përditësim në faqen e internetit të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar të enjten në mëngjes. 

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi ndalime për eksportin e "mallrave dhe teknologjisë së shtypjes së brendshme, mallrave dhe teknologjisë në lidhje me armët kimike dhe biologjike, mallrat dhe teknologjinë detare, mallrat dhe teknologjinë shtesë të rafinimit të naftës, mallrat dhe teknologjinë shtesë kritike të industrisë".

Eksporti i karburantit të avionëve dhe aditivëve të karburantit në Rusi ishte gjithashtu i ndaluar si pjesë e sanksioneve të reja, njoftoi përditësimi. 

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar iu përgjigj pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt duke vendosur menjëherë sanksione në të njëjtën ditë.

Goditjet e fundit në importet e Rusisë erdhën kur Lituania njoftoi ndalimin e kalimit të mallrave të sanksionuara përmes territorit të saj nga Kaliningrad enklava e Rusisë në bregdetin Baltik e cila ka mbështetjen e BE-së pas saj.

Ora 12:28
Parlamenti Evropian miraton raportin e KE-së për t’i dhënë menjëherë statusin e vendit kandidat Ukrainës dhe Ukrainës

Parlamenti Evropian ka miratuar me 529 pro, 45 kundër dhe 14 abstenime raportin e KE-së në të cilin i kërkohet Këhsillit Europian që t’i jepet menjëherë statusi i vendit kandidat në BE, Ukrainës dhe Moldavisë.

Ora 11:22
Medvedev tallet me liderët europianë, niveli i politikanëve perëndimor ka rënë shumë! Janë kthyer në vasalë të Amerikës

Ish presidenti rus dhe aleati i Putinit Dimitri Medvedev ka vënë në lojë liderët europianë.

Ai heq një paralele mes Mario Draghit kryeministrit aktual të Italisë me Silvio Berlusconin  duke thënë se ju nuk jeni njësoj dhe nuk ndalon me kaq por shprehet se niveli i politikanëve perëndimor ka rënë shumë vitet e fundit.

“Unë kam kohë që komunikoj me liderë të huaj dhe shoh se sa ka rënë niveli i politikanëve perëndimorë. Kjo ka ndodhur para syve të mi për njëzet vitet e fundit. Është e qartë se në Evropë nuk ka as një gjurmë të figurave politike të nivelit të Helmut Kohl, Zhak Shirak apo Margaret Thatcher.

Pa ofendim për askënd, por është e qartë për të gjithë se Mario Draghi nuk është Silvio Berlusconi dhe Olaf Scholz nuk është Angela Merkel. Këta janë njerëz të rinj dhe një i ri, për mendimin tim, larg nga epoka më e mirë e administratës publike”, shkruan Medvedev.

Medvedev, i cili shpesh shihet si zëdhënës i asaj që Kremlini po mendon, pyet “a do të paraqitej presidenti aktual i Ukrainës në një takim me presidentin Shirak me një bluzë jeshile? Sigurisht që jo. Absurde.”

Sipas Medvedev problemi i degjenerimit të politikës evropiane është kryesisht për shkak të faktit se ajo është bërë një vokal i zbehtë mbështetës për solistët amerikanë.

“Charles de Gaulle mund të kundërshtonte çdo president amerikan. Dhe tani cilët evropianë do ta bëjnë këtë pa u shtrënguar duart. Ata janë të kufizuar vetëm nga qëllimet e tyre të dobëta zgjedhore. Për një kohë të gjatë kam qenë në kontakt me liderë të huaj dhe mund të shoh se sa ka rënë niveli i politikanëve perëndimorë. Në njëzet vitet e fundit kjo ka ndodhur fjalë për fjalë para syve të mi”, shkruan ai.

Ora 11:06
Scholz: Ukraina ka nevojë për një plan Marshall

Kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi të mërkurën se dëshiron të diskutojë skicat e një "Plani Marshall për Ukrainën" me krerët e Grupit të Shtatë vendeve në samitin e ardhshëm në Gjermani.

"Ashtu si Evropa u shkatërrua nga lufta, Ukraina ka nevojë për një plan Marshall për rindërtim," u tha Scholz ligjvënësve në Bundestag, duke shtuar se rindërtimi i Ukrainës do të ishte një detyrë për brezat.

Plani Marshall, një iniciativë e financuar nga SHBA, e miratuar në vitin 1948, ndihmoi në rindërtimin e Evropës Perëndimore pas Luftës së Dytë Botërore. Scholz shpreson për një front të bashkuar për mbështetjen afatgjatë për Ukrainën kur Gjermania të presë samitin vjetor të G7 në Bavari.

Pas vizitës së tij javën e kaluar në Iripin, një periferi e Kievit ku pati luftime intensive në fillim të luftës në Ukrainë, Scholz tha se kjo i kujtoi atij fotografitë e qyteteve gjermane pas Luftës së Dytë Botërore.

Do të nevojiteshin miliarda dollarë për Ukrainën për të financuar rindërtimin gjatë disa viteve, tha ai, duke shtuar se kjo do të ishte e mundur vetëm nëse kombet evropiane, vendet e tjera donatore të mëdha dhe organizatat ndërkombëtare punojnë së bashku.

Scholz ka ftuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për të diskutuar ndihmën financiare për Ukrainën me liderët e G7-ës të hënën me video-konferencë.

Ora 10:53
Presidenti i KE-së: Moment vendimtar, do t’i japim statusin kandidat Ukrainës dhe Moldavisë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha sot nga Brukseli se unionin i BE-së do t’i japë Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendit kandidat në BE.

‘Ky është një moment vendimtar për BE-në. Besoj de do t’i japim Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendeve kandidate për në BE. Ne do të shprehim një një perspektivë të qartë dhe të fortë evropiane për Gjeorgjinë’, deklaroi Michel.

Ora 08:57
Luhansku nën bombardimin e vazhdueshëm rus, dhjetëra civilë mbeten të vrarë

1655633490_ukraineguerreflickr2.jpg

“Qyteti vuan nga zjarri i fortë nga pushtuesit rusë. Në këtë drejtim, racistët përqendruan më shumë se njëqind njësi të shumta të sistemit të raketave lëshuese. Dhe këtu ka kaq shumë artileri dhe mortaja sa rusët thjesht po mbulojnë lagje të tëra me zjarr të fortë. Viktima të shumta mes civilëve. Pavarësisht zjarrit total, qyteti është në ballë të rezistencës ukrainase ndaj pushtuesve. Lysychansk po mbrohet”, tha ai.

Ora 08:40
Guvernatori i Dnipropetrovsk: Rusia përdor municione thërrmuese

1655831646_Capture.JPG

“Natë sërish me granatime. Armiku goditi gjashtë herë rrethin Kryvyi Rih, duke synuar në mënyrë tinëzare lagjet e banuara. Ka shkatërrim të banesave. Qyteti është pjesërisht pa dritë dhe ujë. Municionet thërrmuese mbetën në rrugë dhe oborre pas granatimeve. Ekipet e shpëtimit i çuan njerëzit në siguri. I kërkoj banorëve të kenë kujdes. Dhe në asnjë rrethanë mos prekni objekte të dyshimta”, tha ai.

Ora 08:18
Pse Kaliningrad është i rëndësishëm për Rusinë dhe pse mund ta çojë atë në konflikt me NATO-n?

Rusia dhe Lituania hynë në konflikt pasi Lituania, anëtare e BE ndaloi transportin në territorin e saj të disa mallrave me destinacion Kaliningradin. Por ku është Kaliningradi dhe pse është kaq i rëndësishëm? Të hënën, Lituania filloi të ndalojë transportin përmes territorit të saj të mallrave të ndaluara nga sanksionet kundër Rusisë të BE në enklavën ruse të Kaliningradit. Artikujt e ndaluar përfshijnë qymyrin, metalet dhe materialet e ndërtimit. Gjatë fundjavës, pamjet me video treguan blerje në pani në dyqanet e furnizimeve të ndërtesave.

Ministria e Jashtme ruse e quajti ndalimin “qartësisht armiqësor”. Agjencia ruse e lajmeve TASS raportoi se ishte bllokuar edhe transporti i mallrave ushqimore. Moska ka paralajmëruar se Lituania mund të përballet me masa me “ndikim serioz negativ” në përgjigje të ndalimit. Lituania, megjithatë, tha se thjesht po përmbushte përgjegjësitë e saj si anëtare e BE duke zbatuar sanksionet e vendosura ndaj Rusisë në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë.

Çfarë është Kaliningradi?

Kaliningrad është rajoni më perëndimor i Rusisë. Është një enklavë, që do të thotë se nuk ka kufij të përbashkët me Rusinë kontinentale. Kaliningradi ka një rrip të bregdetit të Detit Baltik në perëndim, ndërsa kufizohet me Lituaninë në veri dhe lindje, dhe me Poloninë në jug. Ai shtrihet në një sipërfaqe prej 15.000 kilometrash katrorë (5,830 milje katrorë, afërsisht sa madhësia e Timorit Lindor) dhe ka një popullsi prej rreth një milionë banorësh. Kryeqyteti i tij është qyteti me emër Kaliningrad, ku jeton rreth gjysma e kësaj popullsie.

Pse i përket Kaliningradi Rusisë?

Rajoni i Kaliningradit të sotëm dikur ishte pjesë e Mbretërisë së Prusisë dhe kishte një popullsi të përzier me folës polakë, lituanisht dhe gjermanë. Pas humbjes së Gjermanisë naziste në fund të Luftës së Dytë Botërore, territori iu dorëzua Rusisë Sovjetike. Qyteti i tij kryesor, i njohur si Königsberg në kohët gjermane, u quajt Kaliningrad – i njëjti emër i dhënë të gjithë rajonit. Pas rënies dhe shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, Kaliningradi u bë pjesë e Rusisë.

Pse është Kaliningradi i rëndësishëm për Rusinë?

Vendndodhja gjeografike e Kaliningradit është strategjikisht dhe ushtarakisht e favorshme për Rusinë. Është i vetmi port rus në Detin Baltik që është pa akull gjatë gjithë vitit, dhe atje është e vendosur flota ruse e Detit Baltik. Rusia ka gjithashtu raketa bërthamore në Kaliningrad, duke i vendosur ato brenda rrezes së goditjes së kryeqyteteve të mëdha evropiane. Vendet fqinje Lituania dhe Polonia janë shtete të BE dhe NATO-s.

Cilat janë karakteristikat e tjera të Kaliningradit?

Filozofi Immanuel Kant ka lindur në Königsberg, në Kaliningradin e sotëm, në vitin 1724. Ai e kaloi pjesën më të madhe të jetës në këtë qytet prusian dhe është varrosur atje. Kanti është i famshëm për përpjekjet për të sintetizuar përparimin shkencor dhe moral. Kaliningradi është gjithashtu qendra e tregtisë botërore të qelibarit. Rreth 90% e rezervave të qelibarit në botë gjenden atje./DW

Ora 08:12
Samiti i BE, Zelensky flet me 11 lider europianë: Presim një vendim kyç

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka biseduar me 11 liderë evropianë të mërkurën, në një përpjekje për të rritur shanset që Parlamenti Evropian t'i japw Ukrainws statusin e vendit kandidat.

Ai ka biseduar me kryeministrat e Bullgarisë, Letonisë, Greqisë, Suedisë, Estonisë, Republikës Çeke, Belgjikës dhe Sllovenisë, si dhe me presidentët e Moldavisë, Lituanisë dhe kancelaren e Austrisë.

“Nesër do të vazhdoj këtë maratonë, ne duhet t’i ofrojmë mbështetje maksimale shtetit tonë”, tha Zelensky.

Ora 08:04
Ministria britanike e Mbrojtjes: Rusia avancon në Donetsk

1655889657_Capture.JPG

Sipas inteligjencës britanike, forcat ruse po e vënë xhepin Lysychansk-Sieverodonetsk nën presion në rritje duke përparuar në mënyrë të qëndrueshme rreth skajeve.

Që nga 19 qershori, forcat ruse kanë me shumë gjasa përparuar mbi 5 km drejt afrimeve jugore të qytetit Donbas të Lysychansk, sipas raportit të fundit të Ministrisë së Mbrojtjes të Mbretërisë së Bashkuar.

“Disa njësi ukrainase janë tërhequr, ndoshta për të mos u rrethuar. Performanca e përmirësuar e Rusisë në këtë sektor ka të ngjarë si rezultat i përforcimit të fundit të njësisë dhe përqendrimit të madh të zjarrit. Forcat ruse po e vënë xhepin Lysychansk-Sieverodonetsk nën presion në rritje me këtë avancim zvarritës rreth skajeve të zonës së ndërtuar. Megjithatë, përpjekjet e saj për të arritur një rrethim më të thellë për të marrë rajonin perëndimor të Donetskut mbeten të ngecura”, thuhet në përditësimin e ministrisë.

Ora 07:55
Lituani: Rusia gënjen për bllokimin e hekurudhës në Kaliningrad

Deklaratat e Rusisë në lidhje me bllokimin hekurudhor të postës së saj territoriale në Kaliningrad "janë gënjeshtër". Kështu thotë kryeministrja e Lituanisë, Ingrida Simonyte, duke shpjeguar se pasagjerët ende mund të udhëtojnë lirshëm nëpër territorin lituanez nga Rusia në Kaliningrad dhe se vetëm rreth 1% e mallrave ruse është prekur nga bllokada.

"Lituania është në përputhje me sanksionet e vendosura nga Bashkimi Evropian ndaj Rusisë për agresionin dhe luftën e saj kundër Ukrainës," tha Simonyte.

Sanksionet e BE-së u vendosën në mars, por u dha një periudhë tranzicioni tre-mujore për përfundimin e kontratave ekzistuese.

Ora 07:52
Biden do të propozojmë masa të reja kundër Rusisë në G7

"Në samitin e G7 në Gjermani, Presidenti Biden do të propozojë një grup të ri masash për të rritur presionin ndaj Rusisë". Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e tha këtë në një konferencë me gazetarët në lidhje me udhëtimin e presidentit amerikan në Evropë javën e ardhshme për samitet e G7 dhe NATO-s.

“Për SHBA-në, G7 ka qenë lider në vendosjen e sanksioneve të paprecedentë kundër Rusisë në përgjigje të pushtimit të Ukrainës”, tha burimi.

Ora 07:48
Kievi: Bombardohen dy terminale të mëdha gruri në Mykolaiv

Dy nga terminalet e drithit të Bunge dhe Viterra në qytetin portual të Ukrainës jugore Mykolaiv u goditën nga një sulm rus. 

Terminali i portit Evri, në pronësi të Viterra, u dëmtua nga një sulm me raketa, gjatë të cilit një person u plagos lehtë, tha një zëdhënës i grupit, duke shtuar se dy kapanone ishin në flakë dhe një i tretë u dëmtua. Ky terminal i blerë në vitin 2020 nga Glencore, kompania mëmë e Viterra, ka një kapacitet magazinimi prej 160,000 tonësh. 

“Sa i përket Bunge, objektet e saj u goditën gjatë sulmeve të fundit ruse në rajon”, tha një zëdhënës. 

“Duhet një inspektim më i plotë për të vlerësuar”, tha ai.

Ora 07:44
Zelensky: Rusia synon ta kthejë Donbasin në Mariupol

Presidenti i Ukrainës Zelenskiy beson se forcat ruse po përpiqen të shkatërrojnë qytete në rajonin lindor të Donbasit në të njëjtën mënyrë që bënë në Mariupol.

“Në Donbas ka sulme masive ajrore dhe artilerie. Qëllimi i pushtuesve në këtë drejtim mbetet i njëjtë, ata duan të shkatërrojnë të gjithë Donbasin hap pas hapi.

Lysychansk, Slovyansk, Kramatorsk,ata synojnë të kthejnë çdo qytet në Mariupol. Plotësisht i rrënuar”, tha Zelenksy.

Zelenskiy gjithashtu bëri thirrje për barazi në fushën e betejës në lutjen për më shumë armë të rënda.

“Kjo është arsyeja pse ne vazhdimisht theksojmë përshpejtimin e furnizimit me armë në Ukrainë. Barazia është e nevojshme në fushën e betejës sa më shpejt të jetë e mundur për të ndaluar këtë armadë djallëzore dhe për ta zhvendosur atë përtej kufijve të Ukrainës”, tha ai.

SI.E./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Abcd-zh: 23/06/2022 21:28

    Bët mire qe ia hapet dyert Ukraines e Moldavise se e meriton,sepse ne fund te fundit Ukraina mbrojti demokracine perendimore duke u vetsakrifikuar. Por te pakten keshtu duhet te ishit edhe me Shqiperine e MV,packa se nuk jane shkaterruar nga lufta,por po shkaterrohen perdite ( flas per Shqiperine),nga kostoja e larte e brendshe qe kane sjelle procedurat e kushtet e njepasnjeshme,sepse mungesa e shpreses qe vritet cdo vit,i ka dhene fuqi nepermjet korrupsionit galopant mafies qe te marr terren,te marre pushtet dhe kur ky pushtet zgjat ne kohe ,prish ekuilibret dhe shkaterron dhe ato pak vlera te arrira. Sepse them qe vetem nje afrim i shpejte me BE dhe te monitoruar prej institucioneve te saj,do te ckopsiste korrupsionin nga rrenjet. BE-ja te pakten te “mos kete frike”,por te jete transparent dhe te thote,qe vendimi yne eshte gjeostrategjik ne rastin e Ukraines dhe Moldavise,kurse Ballkani Perendimor ,nuk ka ndonje rendesi gjeostrategjike per ne,bile edhe nese shkaterroheni nga ndonje lufte. Dhe ne fakt ne shqiptaret ,e kemi nje precedent ne histori,kur Skenderbeu mbrojti krishterimin per 25 vjet,bota atehershme bente sehir dhe e pergezonte edhe pse me shume me fjale,por sa Skenderbeu vdiq,Shqiperia u la ne meshire te fatit nga te gjithe dhe nen pushtimin otoman per 500 vjet.. Pra ne rastin e Ukraines,nuk flitet per kushte e per veto,keto jane per shqiptaret ,(se edhe MV,mbahet peng se ka shqiptar),ndersa sa per Ukrainasit qe nuk njohin Kosoven,eshte i njejti qendrim qe perputhet me standartin e dyfishte te BE.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Rusët shpallin gjendjen e jashtëzakonshme në Nova Kakhovka

Rusët shpallin gjendjen e jashtëzakonshme në Nova Kakhovka