Shkodër/ I kushtoi video tragjedisë së Otrantos, artisti Jonian Bisai fiton çmimin ‘Idromeno’

Në mjediset e Galerisë së Arteve në Shkodër u zhvillua edicioni i 6 -të i konkursit "Çmimi Idromeno" 2021 ku fitues u shpall Jonian Bisai me videon artistike kushtuar "Otrantos".

Ky konkurs ka për qëllim të promovoje artistët e rinj mbi idetë dhe qasjet artistike të cilët kanë prirje për të analizuar aktualitetin socio-politik në vend.

"Ky edicion rikthehet pas disa vitesh pauzë dhe tenton të pasqyrojë dhe analizojë rrugëtimin e artistëve emergjentë të cilët qasjet e tyre i reflektojnë mbi realitetin socio-politik", u shpreh Beskida Kraja kuratore e ekspozitës.

"Ven si një hapësirë që mbushet nga Shkodra nëse i referohemi gjeografisë së galerive shqiptare të cilat kanë mangësi edhe kërkohet që hapësirë të plotësohet nga artistët e rinj që të dalin në skenë", tha Fatmir Juka, Drejtor i Galerisë së Arteve në Shkodër.

Videoja me metrazh të gjatë e Jonian Bisait dedikuar tragjedisë se Otrantos ka në thelb arratisjen nga realiteti në kërkimin e drejtësisë.

"Ne e kemi zgjedhur si një vepër për atë që përfaqëson Otranto në këtë video. Otranto mbetet rrugë e pandryshueshme për njerëzimin dhe Joniani e sjell si një shprehje e vullnetit për tu arratisur nga realiteti përjashtuar", tha gazetarja Elsa Demo që është anëtarë e jurisë në këtë konkurs. 

Çmimi "Idromeno" është një konkurs i arteve pamore për artistët e rinj që realizohet nga Galeria e Arteve në Shkodër me mbështetjen e Bashkisë. Këtë vit u prezantuan një gamë e gjerë punimesh si video, fotografi, pikturë dhe instalacion.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Mësuesi pedofil u rikthye të jepte mësim, Zyra Arsimore Berat për Report Tv: Gjithçka sipas procedurave! Do marrim masa