I shiti sheikut 5 milionë dollarë skulptura "antike" që dolën fallso, dënohet tregtari anglez në Londër

I shiti sheikut 5 milionë dollarë skulptura

John Eskenazi

Një tregtar i respektuar britanik i artit është urdhëruar t'i kthejë rreth 5 milionë dollarë, plus dëmet, një sheiku të Katarit, pasi ai i shiti atij shtatë skulptura antike që më vonë rezultuan të falsifikuara.

Në 2014 dhe 2015, Sheikh Hamad Bin Abdullah Al Thani bleu shtatë artefakte nga tregtari i artit me bazë në Londër, John Eskenazi për 4.99 milionë dollarë nëpërmjet kompanisë së tij, raportoi Forbes.

Eksperti i artit , i cili ka marrë më parë vepra të lashta për Muzeun Metropolitan të Artit të Nju Jorkut dhe Muzeun e Luvrit të Parisit, vlerësoi dhe shiti artefaktet duke kuptuar se ato ishin deri në 2000 vjet të vjetra.

Sipas dokumenteve të gjykatës, çdo faturë përmbante një shënim ku thuhej: “Deklaroj se sipas njohurive dhe besimit tim, artikulli i detajuar në këtë faturë është antik dhe për rrjedhojë mbi njëqind vjeç”.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

Eduard Zaloshnja: Pothuaj 80% vlerësim pozitiv për kombëtaren shqiptare, edhe pse u eliminua

Eduard Zaloshnja: Pothuaj 80% vlerësim pozitiv për kombëtaren shqiptare, edhe pse u eliminua