I vranë të birin me plumb në kokë për një kondicioner, babai i Indrit Çelajt i jep fund jetës me fotoksinë

I vranë të birin me plumb në kokë për një kondicioner, babai i Indrit Çelajt i jep fund jetës me fotoksinë

Baftjar Çelaj dhe Indrit Çelaj

Baftjar Çelaj, 63-vjeç, banues në fshatin Ngracan në Mallakastër i ka dhënë fund jetës me fotoksinë.

Ngjarja bëhet edhe më tragjike, pasi 63-vjeçari, është babai i Indrit Çelajt, tekniku i kondicionerit, i cili u vra nga vellezërit Griseldo dhe Albano Kusi ne 22 gusht te vitit 2019 në Tiranë në banesën e tyre në Myslym Shyri, pas një konflikti për rrjedhjen e ujit nga tubi i kondicionierit.

Babai i Indrit Çelajt në një prononcim për mediat shprehej asokohe se i biri nuk kishte konflikte dhe se ishte një njeri shumë i edukuar që nuk dinte të ofendonte kënd.

‘Kjo që më ndodhi mua mos i ndodhtë asnjëri .  Kjo është fatkeqësi e  madhe në Shqipëri.  Ti nisesh në punë dhe kthehesh i vdekur është fatkeqësi.  E kam marrë vesh nga gazetat . Cuni është vrarë ne 11 paradite unë e  mora vesh në orën 7 në darkë  se i kishin marrë edhe dokumentat.  Cunin e kishte marrë policia.  Djali ishte në punë , punonte me kondicionerë se ka mbaruar edhe elektriken. Montonte kondicionerët. Asnjë konflikt nuk ka pasur djali , ka qenë i kulturuar dhe i sjellshëm. Rrallë gjen djalë si ai , nuk dinte të ofendonte ishte i matur. Ma morën djalin në moshë të re. Në fillim të shtatorit do bënim bufenë. Kur vajta në spital vetëm kam mbajtur veten . Sikur  të kisha fuqi nuk dija se ca mund të bëja. Ku do kërkoj drejtësi, kush ma zgjidh mua..."- shprehej ai.

26-vjeçari Indrit Çelaj u vra më 22 gusht në një vilë në kryeqytet ku po punonte si mekanik për të rregulluar kondicionerin. Ai humbi jetën pasi u qëllua me një plumb pistolete në kokë nga djemtë e pronarit  të ndërtesës Bujar Kusit, ku ai po punonte. Ngjarja e rëndë ndodhi në rrugën "Muhamet Gjollesha" në Tiranë, ndërsa i riu, Indrit Çelaj me origjinë nga Mallakastra, ndërroi jetë në Spitalin e Traumës. 

Pavarësisht se u munduan të manipulojne ngjarjen e rëndë Gjykata e Tiranës vendosi t’i dënojë dy vellezerit përkatesisht me 12 vite burg Griseldon dhe me dy vite Albano Kusin.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Tmerr: 17/09/2022 12:27

  Kuset jane kusherijte e Dushkut te Saukut. Kriminela te lindur dhe te pa bese. Islamike, injoranta, rrace e ndyre dhe mbi te gjitha fis besepreresh. Kane bere miljona euro dhe grabitur prona e pasuri dhe prap se prap shteti rri e veshtron si buf keta kriminela qe vrasin njerez ne shtepine e tyre. Nipat e haxhi qamilit.

  Përgjigju
  • kushdo qe je nanen: 19/09/2022 14:43

   Pse i fut Islamin ktu? Ti je vetem nje cop muti nga ata islamofobet. Asnjeri nga keto s'ishte islamist pasi qe kryen nje vrasje. Islami sta lejon oj qelbesire. Legen muti

  • Luli: 18/09/2022 00:38

   Po per cdo gje...futet feja Islame ne mes....po' dihet ku ndodhen kriminelat dhe Bes premat ne Çfare zone dhe Çfare Feje Kane.

  • Shoku: 17/09/2022 18:25

   Avdylet e Shijakut e mbushen me plumba ne kombinat duke pire kafe Durim Kusin, edhe keta te tjeret avash avash do I heqin se kane bo shume gjynahe qe duhen lare.

  • altini: 17/09/2022 14:22

   Olti bistri ka qene shef i komisariatit 2 kur ndodhi vrasja? Ka bere ndonje marifet pse ia permende emrin? Se eshte i famshem per korrupsion ai

  • @Tmerr: 17/09/2022 13:42

   Ke harruar pa thene trafikun e droges qe bejne Kuset orataket e atij qe e qerroi dritan dajti bashke me te jemen. Kjo rrace e flliqur duhet zhdukur me rrenje deri tek pjellat e Lulit xhaxhait te ketyre. Bujar Kusi ketkonte te mblidhte 800 mije euro per lirimin e ketyre bastardeve dhe ja arriti qellimit. Prokurori dhe gjyqtari bashke me shefin e 2 Oltion Bistri duhet te zene vendin e ketyre ne burg. Do zoti del ndonje si ai qe masakroi me plumba Durim Kusin xhaxhain e ketyre.

 • Den: 17/09/2022 12:00

  Po pse more fatkeq keshtu,me mire nje plumb per gjykatesin,nje plumb per ate qe te vrau djalin dhe ne fund dhe nje plumb per vete dhe ikje ne ate bote te pakten me nje ngushullim Megjithe ate u prefsh ne paqe mallkuar ata qe instaluan kete lloj shteti dhe drejtesie

  Përgjigju
 • Arbërori: 17/09/2022 11:37

  E kemi këtë bq shqipfolës Edvin shkjaun që është më antikombtarë se sa 1000 gjykatës, ky vend i bekuar është i përdhunuar dhe i shitur i tërë tek armiqët shekullor. Çfar të presim kur edhe vet populli është në gjum…

  Përgjigju
  • Pjeter: 18/09/2022 15:41

   Ngushellimet me te siqerta familjareve te viktimave,sepse te tilla jane. Mendjet e korruptuara te shqiptareve, shperthyen ne kujdestarine e çakallit Komunist Sali Bej Berishes,dhe rrenjet e tyre jane te thella ne shoqerine tone,nuk mjafton as Rama as ndonje tjeter i vetem ti ndryshoje si me shkop magjik, mentalitetin e nje pjese te mire te shqiptareve,duhet shume hohe dhe vullnet te madh e kostant.Zotrote psh,duke lexuar shpesh komentet e tua,per mendimin tim,nuk e ke qe nga lindja,apo te trasheguar,je bere i tille,je ne maksimum,kaq ke marre sepse per fat tekeq,po aq te kan dhene!!! Nje shkendije, ndoshta mjafton per aktivuar ata qe nje pjese te trurit e kane te ç"aktivizuar,jo per ata qe e kane te fikur perfundimisht,e ne Shqiperi eshte plot fatkeqesisht!! Eshte nje kostatim depriment,por eshte kjo ndjenje qe po perjetojme!!!

 • Vlora: 17/09/2022 11:12

  Drejtesi kurve

  Përgjigju
 • Ajo: 17/09/2022 11:11

  Zoti i denofte maskarenjte, cfare tmerri per ate familje

  Përgjigju
 • Tekniku: 17/09/2022 10:41

  Shtet kurv!!!!

  Përgjigju
 • shoku: 17/09/2022 10:29

  Kane dale te dy jashte, nuk bene as 2 vjet burg, hodhen mbi 200mije euro para se vetingu te fillonte.

  Përgjigju
  • Kovaci: 17/09/2022 14:08

   Zoti marrte hak tek ata qe i vrane djalin dhe detyruan babain te vetvriten.Shpirti mos i gjetet qetesi as ne varr.Ne djall shkofshin vrasesit. I qofte dheu i lehte plakut shkrete qe e mori dhimbjen me vete dhe la zotin per ndeshkim.

 • Ersa: 17/09/2022 10:10

  Mjerë kush pret drejtësi nga gjykatat shqiptare. Vrasësit s'bëjnë as 10 vjet burg.

  Përgjigju
 • Kryesupaxhiu shqipfoles i Athines: 17/09/2022 10:03

  Vetem ne shqiperi vritesh per nje fjal goje ose pse me shikon etj ne shekullin 21, paskemi qene me te vertet njerez shpellar. Shume gjynah per kete djal qe u vra ne kete menyre makabre per hiç gje. Ngushellime familjes

  Përgjigju
 • Bim: 17/09/2022 09:41

  Kan vra nje person dhe jane denuar me 2 dhe 12 vjet burg???Cfar eshte ky tmerr

  Përgjigju
  • Bam: 17/09/2022 16:49

   Po po, dhe i ke te dy jashte tani. Asnjeri seshte me ne burg

 • Sondazhi i ditës:

  Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

U lirua nga gjykata, Saimir Tahiri vijon dënimin në shtëpi, e kontrollon Shërbimi i Provës

U lirua nga gjykata, Saimir Tahiri vijon dënimin në shtëpi, e kontrollon Shërbimi i Provës