IAEA në alarm: Ka rrezik për aksidente në termocentralin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia

IAEA në alarm: Ka rrezik për aksidente në termocentralin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia

“Në termocentralin bërthamor ukrainas të Zaporizhzhisë ka një situatë shumë të veçantë, me bashkë-prezencën e operatorëve ukrainas, të cilët menaxhojnë centralin (më i madhi në Evropë me 6 reaktorë), të cilët janë nën autoritetin ushtarak të fuqisë okupuese. Përveç kësaj ka disa ekspertë rusë që janë atje. Kjo është ajo që më shqetëson, sepse mund të ketë potencial për mosmarrëveshje, për situata të paqarta, të cilat mund të çojnë në aksidente", kështu deklaroi Drejtori i Përgjithshëm i IAEA (Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike) Rafael Mariano Grossi, gjatë një seance dëgjimore mëngjesin e sotëm para Nën-komisionit për Siguri dhe Mbrojtje të Parlamentit Evropian, në Bruksel.


Lajmi kryesor:

SHBA: Moska dëshiron të sjellë luftën në Transnistria! Bjellorusia vendos trupa në kufi me Ukrainën! Macron-presidentit kinez: Armëpushimi është urgjent


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Gjukanoviç: Mali i Zi po përballet me nacionalistët serbë për të zbatuar 'Serbinë e Madhe'! Ballkani kërcënohet nga lufta hibride ruse

Gjukanoviç: Mali i Zi po përballet me nacionalistët serbë për të zbatuar 'Serbinë e Madhe'! Ballkani kërcënohet nga lufta hibride ruse