Idioti është Novak Gjokoviç, jo të tjerët!

Novak Djokoviç

Novak Djokoviç

Në fakt kryeministri i Australisë, Scott Morrison e ka thënë mendimin e vet për çështjen Novak Djokoviç më shumë se një javë më parë: "Rregullat janë rregulla!" Rregullat duhet të respektohen nga të gjithë, pra edhe nga tenisti më i mirë në botë.

Gjokoviq nuk lejohet të marrë pjesë në Australian Open në Melburn dhe - para se të fillojë turneu - tashmë është bërë humbësi më i madh. Por fatkeqësisht, ai shkaktoi disa dëme kolaterale në proces.Për shkak se si reputacioni i autoriteteve australiane, ashtu edhe organizatori i turneut e shoqata botërore e tenisit ATP u gërvishtën gjatë sagës së pafund Gjokoviç.

Gënjeshtrat

Ende mund të besohet se Gjokoviç i pavaksinuar për shkak të bindjes, erdhi në Melburn në fillim të janarit me bindjen se dokumentet e ofruara mjaftojnë për hyrje në këtë vend. Por kur u pa se nuk mjaftojnë, rasti dëshmoi tërë absurditetin e vet.

Papritur doli se ai është shëruar nga Corona, të cilën ai nuk e kishte përmendur më parë. Për më tepër, një test pozitiv u publikua me nxitim, e shpejt u konstatua data e gabuar. Përveç kësaj, ai ka takuar edhe të rinj dhe gazetarë, në kohën kur ishte i infektuar.

Gënjeshtrat gjithmonë shkaktojnë gënjeshtra të tjera deri sa nuk shembet konstrukti. Nuk do të befasonte nëse serbi së shpejti tërhiqet dhe e pranon se edhe testi ishte i rremë dhe se ai nuk ishte i infektuar fare, në mënyrë që të mos ndiqet penalisht për shkelje të rregulloreve të Coronës në Serbi dhe Spanjë. E kjo mund të çojë në hetime të mëtejshme për falsifikim ose mashtrim.

Mungesa e lidhjes me realitetin

Novak Gjokoviq duket se jeton në universin e vet ku ai është dielli dhe rreth tij rrotullohet gjithçka. Fakti që ai në Serbi gëzon statusin e yllit të paprekshëm dhe se atje ka pasur demonstrata për lirimin e tij, sigurisht që nuk e ndihmon atë të kthehet në realitet. Deklaratat e babait të Gjokoviçit se djali i tij po kryqëzohet si Krishti dëshmojnë këtë mendësi.

Është mirë që ministri i Emigracionit i Australisë, Alex Hawke, ka treguar më shumë realizëm me vendimin e tij dhe i hoqi vizën e Gjokoviçit. Është turp që tenisti dhe këshilltarët e tij nuk pajtoheshin me vendimet e qarta. E mira është që kërkesat e Gjokoviçit u refuzuan përfundimisht dhe ai do të dëbohet.

"Ne të gjithë i respektuam rregullat për ardhje në Australi dhe për pjesëmarrje në turne", tha konkurrenti i Gjokoviç Stefanos Tsitsipas në një intervistë me transmetuesin televiziv indian WION disa ditë më parë: "Një pakicë shumë e vogël ka vendosur të ndjekë rrugën e vet. Disi e bën shumicën të duket si idiotë”, tha greku.

Gabim! Idioti në këtë histori është Novak Gjokoviç.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Gjergj: 17/01/2022 12:47

    Djokovic, mori në fund të kësaj Historie bosh, nga autoritetet australiane, një përgjigje përfundimtare. Ai nuk do jetë pjesë e Australiane Open. Ajo që do mbetet në kujtesë, do jetë teatri tipik ballkanas i familjes së këtij tenisti të mrekullueshëm dhe politikanëve tallava si Vucic apo Bernabic që vetëm se plotësuan tablonë e një shoqërie që nuk ha pykë. Ndonjëherë, heshtja është flori dhe gjëja më e duhur për situatën. Për të folur, foli Djokovic, dhe e bëri mut gjithcka. Komedi ballkanase. Për të ardhur keq.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Status ‘vend i asociuar në BE’ për Shqipërinë? Meta për deklaratën e Kreut të Këshillit Evropian: Ide individualëve e disa zyrtarëve