Ikën Zana Çela, në krye të TKOB-së violinistja Abigeila Voshtina, të cilën artistët e donin të shkarkuar

Ikën Zana Çela, në krye të TKOB-së violinistja Abigeila Voshtina, të cilën artistët e donin të shkarkuar

Abigela Voshtina dhe Zana Çela

TIRANË- Violinistja Abigeila Voshtina, do të jetë drejtoresha e re e Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit (TKOB), për 4 vitet e ardhshme. Pasi Komisioni për vlerësimin e kandidatëve dha ‘ok’ për 2 finalistë, kryeministri Edi Rama hodhi firmën përfundimtare duke e zgjedhur violinisten në krye të institucionit të rëndësishëm të kulturës.

Ajo zëvendëson në këtë post Zana Çelën, e cila e mbajti këtë detyrë që nga gushti i 2016, teksa nuk arriti që të merrte një mandat të dytë. Voshtina mundi në këtë garë primabalerinën Adela Muçollari, Tenorin Josif Gjipali, Koreografin Tomorr Kokona, trompistin Kleanthi Gjika dhe violinist Arben Skënderin.

Voshtina, në prezantimin e programit të saj i ka mëshuar ndër të tjera mungesës së një sezoni dy-vjeçar të Operas, si dhe bashkëpunimit edhe me Bashkinë e Tiranës. Kujtojmë faktin se Abigelë Voshtina ka qenë Drejtoreshë Artistike e TKOB dhe se ishin vetë artistët e Orkestrës Simfonike të TKOB që kanë dashur largimin e saj nga ky pozicion në 2017-ën, madje edhe duke bërë një peticion ku e akuzonin për përdorim të postit për përfitime personale, shkelje të rregullores, probleme komunikimi etj.

Komisioni për vlerësimin e kandidatëve
Zv. ministrja Meri Kumbe
Dy drejtorë Ministrisë së Kulturës Elira Dani dhe Arian Avrazi
Dy artistë si ekspertë të jashtëm, Luigi Ferrari dhe Gintatutas Kevisas
Komisioni zgjodhi 2 finalsitë, fjalën e fundit e dha kryeministri Edi Rama

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

DIREKT/ Barcelona 1-0 PSG, Araujo lë vendasit me një lojtar më pak! Dortmund 0-0 Atl. Madrid në CHL (VIDEO)

DIREKT/ Barcelona 1-0 PSG, Araujo lë vendasit me një lojtar më pak! Dortmund 0-0 Atl. Madrid në CHL (VIDEO)