Jo në sheshin Skënderbej, Imami: Bajrami falet nesër në 06:00 në xhami

Ahmed Kalaja

Nesër është Bajrami. Por si do të falet në kushtet ku ndodhemi? Imam Ahmed Kalaja ka bërë një postim në Facebook ku sqaron kur dhe si do të bëhet falja.

"Falja e Bajramit do të bëhet nesër në orën 06:00 në xhamia. Ata që ndodhen në zona ku nuk hapen xhamitë mund të falen në shtëpi, bashkë me familjen, ose veç e veç, falet si namazi. Rregullat do i sqarojmë në takimin e darkës sonte" tha ai.

Këtë vit ndryshe nga tradita, falja e Bajramit nuk do të bëhet në sheshin Skënderbej për të shmangur grumbullimet, që nuk lejohen për shkak të COVID-it. Xhamitë u rihapën ditën e hënë (lexo ketu rregullat).

 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush Kushtetuta vetëm duhet ndryshuar apo duhet një e re?

Komento

Komente

 • Kafsha: 23/05/2020 10:49

  Qe sot e tutje bajramerat e pashkeve apo pashket e bajramerave ne xhami e kisha, jo në sheshe publike! Fund njehere e pergjithmone idiotizmit të faljes në shesh publik. Besimi eshte i brendshem dhe ai nuk demonstrohet jashte neper sheshe. Rrini e flini nat e ditë në kisha e xhamija po deshet. Për 30 vjet kushtetuta e nje vendi laik eshte shkelur me dhune! Qe sot e tutje sheshi i heroit legjendar të popujve të lire te jetë i lire ashtu siç i ka hije!

  Përgjigju
  • Kafsha: 23/05/2020 13:29

   Bëni edhe 100 xhami të tjera qe tu nxeje të gjitheve!

  • Anti kafsha: 23/05/2020 12:02

   Ne,ne xhami falemi, por problemi ehste se jemi aq shum besimtar sa qe nuk na dalin dhe xhamit. Te kemi zen sheshin ty? 2 her ne vit nga 20 min? Qenkemi problem ne qe falemi? Po partit politike qe zejne sheshin? Kalofsh mire

 • UKU MOMLIT: 23/05/2020 10:16

  Gezuar te gjithe shqiptaret kudo qe jane! Sheshi SKENDERBEJ GJERGJ KASTRIOTI me ne fund u çlirua dhe besojme se shqiptaret qe e "pushtonin" sheshin e SHQIPTARISE do te ndihen me te qete se deri tani se ritin fetar qe i jane perkushtuar do ta kryejn ne institucionin e duhur!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Vdekja e turistëve rusë, analizë ujit edhe në një privat të njohur ndërkombëtarisht! Mjekësia Ligjore nxorri si shkak helmimin, por mbetet mister nga çfarë