Imazhet e rralla të shekullit të 19-të tregojnë Kinën në agimin e fotografisë

Imazhet e rralla të shekullit të 19-të tregojnë Kinën në agimin e fotografisë

Koleksioni i fotografisë në Kinë

Ashtu si në Perëndim, figurat publike kineze shpesh i bënin portretet në një studio fotografie.

Para ardhjes së fotografisë, imagjinata perëndimore e Kinës bazohej në piktura, udhëtime të shkruara dhe dërgesa nga një tokë në dukje e largët.

Megjithatë, që nga vitet 1850, një grup fotografësh pionierë perëndimorë u përpoqën të kapnin peizazhet, qytetet dhe njerëzit e vendit, duke magjepsur audiencën në shtëpi dhe duke ndezur një lëvizje fotografike vendase qw ishte nw zhvillim.

Në vend që të kopjonin paraardhësit e tyre të huaj, fotografët kinezë shpesh frymëzoheshin nga traditat e tyre artistike. Portretet, për shembull, trajtoheshin më shumë si piktura në përbërjen e tyre dhe përdorimin e dritës, tha Loewentheil. Të ulurit shpesh fotografoheshin përballë kamerës, drejt e me pak ose aspak shprehje, me portrete të hershme që dukeshin se "simulonin portrete të pikturuara të paraardhësve kinezë".

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e 14 majit, Tabaku: Të mbajmë përgjegjësitë tona! Duhet reflektim nga deputetët e PD-së! Mosrritja e pagave, paaftësi e qeverisë

Zgjedhjet e 14 majit, Tabaku: Të mbajmë përgjegjësitë tona! Duhet reflektim nga deputetët e PD-së! Mosrritja e pagave, paaftësi e qeverisë