Baza Ajrore e Kuçovës inaugurohet më 4 mars! Rama: Rol kyç në stërvitjet e NATO-s! Infrastrukturë e avancuar për avionët luftarakë (PAMJET)

Baza Ajrore e Kuçovës inaugurohet më 4 mars! Rama: Rol kyç në stërvitjet e NATO-s! Infrastrukturë e avancuar për avionët luftarakë (PAMJET)

Baza ajrore e Kuçovës

Baza ajrore e Kuçovës do të inaugurohet me një ceremoni më datë 4 mars, ndërsa po bëhen edhe përgatitjet e fundit. Kryeministri Edi Rama ka ndarë pamjet e brendshme kësaj godine.

Kreu i qeverisë shkruan se baza e Kuçovës do të luajë një rol kyç në mbështetjen e operacioneve dhe stërvitjeve të NATO-s. Kjo bazë ka infrastrukturë të avancuar për avionët luftarakë dhe ata të transportit të Aleancës

“MIRËMËNGJESI dhe nga Baza Ajrore Taktike e NATO-s që hapet së shpejti në Kuçovë, e cila do të luajë një rol kyç në mbështetjen e operacioneve dhe stërvitjeve të NATO-s, duke shërbyer edhe si një qendër për aktivitetet e Forcave Ajrore, me infrastrukturë të avancuar për avionët luftarakë dhe ata të transportit të Aleancës, ju uroj një ditë të mbarë”, shkruan Rama.

Baza Ajrore e Kuçovës do të inaugurohet më 4 mars, sipas planit të parashikuar. Në ceremoni do të marrin pjesë përfaqësues të lartë të shtetit shqiptar, të NATO-s dhe SHBA.

Për këtë bazë nga NATO janë të investuara afërsisht 50 milionë euro dhe më shumë se 5 milionë euro janë të investuara nga qeveria shqiptare.

SI.E./S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin