Baza e NATO-s në Kuçovë, Kollçaku zbulon detajet: Në 4 mars, ceremoni madhështore dhe demonstrim ajror! Shehu: Rritet siguria e vendit

Deputeti i PS Bardhyl Kollçaku në një lidhje skype për ‘Studio Live’ me gazetarin Arbër Hitaj në Report Tv ka folur për bazën ajrore të NATO-s në Kuçovë e cila pritet të inaugurohet më 4 mars në një ceremoni madhështore.

Kollçaku tha se kjo bazë është një lajm i mirë për të gjithë shqiptarët pasi rrit sigurinë dhe peshën e vendit në rajon. Ai theksoi se baza ka kapacitete ta palimituara për kryerjen e trajnimeve dhe operacioneve.

“Është investim madhor jo vetëm në shumën e parave por projekton siguri për vendin tonë dhe për rajonin. Data 4 mars e vendos përfundimisht Shqipërinë në hartën e vendeve që kanë shenjën e aleancës. Është lajm i mirë për gjithë shqiptarët. Edhe për komunitetin këtu do të pasohet me lajme të mira. Baza ka kapacitete kryesisht ajrore, ulje-ngritje të avionëve ushtarakë. Ka kapacitete tokësore dhe nëntokësore, tunelet dhe strehimet, rezervë për karburant municion. Ka hapësira për stërvitje. Para 2 vitesh u zhvillua marrëveshja ‘Defender Europe’, ka kapacitete të palimituara, për trajnime operacione dhe mbi të gjitha do të rrisë sigurinë e vendit tonë dhe peshën specifike të Shqipërisë në rajon”- tha Kollçaku.

Më tej ish-gjenerali u shpreh se do të ketë surpriza ditën e inaugurimit, me demonstrim ajror që do të dhurojë spektakël për publikun.

“Surpriza do ketë. Forcat e Armatosura po marrin masat e fundit që të jetë ceremoni madhështore. Do të ketë autoritete të vendit dhe të Aleancës. Sipas informacionit që kam do të ketë edhe demonstrim ajror. Do jetë ceremoni shumë e bukur dhe me spektakël edhe për publikun”- shtoi deputeti.

Edhe deputeti i Rithemelimit, Tritan Shehu tha se një lajm i tillë është një element i rëndësishëm që rrit sigurinë e vendit dhe shtoi se duhet të jemi sa më të hapur për baza të tilla të NATO-s.

“Forcimi i NATO-s është një lajm i mirë për të gjithë i gëzueshëm. Është një lajm shumë i rëndësishëm i prezencës së mëtejshme të NATO-s në Shqipëri. Vendosja e kapaciteteve të NATO-s në Shqipëri është element i rëndësishëm dhe duhet të zgjerohet edhe më shumë. Duhet të jemi të hapur për të lehtësuar sa më shumë proceset për praninë e NATO-s në vendin tonë.  Kjo është e rëndësishme edhe për NATO-n sepse rajoni ynë ka një vendndodhje strategjike të rëndësishme”- tha Shehu.

Nga ana tjetër lidhur me rrezikun që i kanoset Shqipërisë pas hapjes së kësaj baze të NATO-s, eksperti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Ledion Krisafi u shpreh se është një kosto që ia vlen të merret duke pasur parasysh përfitimet e vendit tonë.

“Çdo gjë që lidhet me NATO-n është në shënjestër të Rusisë. Sigurisht që do ketë një ëmendje më të madhe të Rusisë ndaj Shqipërisë për shkak të bazave të NATO-s që po ndërtohen. TV më i madh rus po zhvillon një reportazh për Shqipërinë për bazën e NATO-s në Kuçovë.  Por kjo bazë e rrit kaq shumë sigurinë sa përfitimi është më i madh sesa rreziku që kanoset. Nga qeveria shqiptare ka qenë një taktikë shumë e zgjuar. Duke i ofruar NATO-s ndërtimin e bazave të tjera, sjell NATO vetë struktura dhe armatime të tilla duke bërë që edhe vendi ynë të përfitojë nga investime të tilla”- argumentoi eksperti.

Ndërsa deputeti socialist u shpreh se nuk ka vend për një shqetësim të tillë pasi me vendosjen e forcave të NATO-s, vendi do të jetë i sigurtë nga rreziqe që mund të vijnë si pasojë e rritjes së vëmendjes së Rusisë ndaj Shqipërisë.

B.V/N.Xh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Beni: 26/02/2024 18:53

    Varet si e shikoni ju por nga ky moment ne mund te futemi ne lufte per teket e shteteve qe na komandojne , nuk ka pasur baza nato aty dhe as ne si komb nuk kemi pasur asnje prb me njeri kjo eshte thjeshte nje kolonizim amerikan dhe humbje pavaresise si vend

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Futen në grup të përjashtuarit e PD, Berisha ngelet jashtë! Bardhi i paqartë: Grupi është i bashkuar prej 5 shtatorit

Futen në grup të përjashtuarit e PD, Berisha ngelet jashtë! Bardhi i paqartë: Grupi është i bashkuar prej 5 shtatorit