‘Incidenti’ i samitit të demokracisë përballë konfuzimit të sovranitetit të Tajvanit si pjesa e pandashme e ‘Një Kine’

 ‘Incidenti’ i samitit të demokracisë përballë konfuzimit të sovranitetit të Tajvanit si pjesa e pandashme e ‘Një Kine’

Një video e një ministri tajvanez u ndërpre gjatë Samitit të Presidentit të SHBA Joe Biden për Demokraci javën e kaluar pasi një hartë në prezantimin e saj në diapozitiv tregonte Tajvanin në një ngjyrë të ndryshme nga Kina, e cila pretendon se ishulli është i veti.

Më 9-10 dhjetor, administrata e Presidentit të SHBA Joe Biden udhëhoqi 'Samitin e parë për Demokraci', një konferencë virtuale që kërkoi të bashkonte liderët e qeverisë, shoqërinë civile dhe përfaqësuesit e sektorit privat për të identifikuar sfidat me të cilat përballen demokracitë duke ofruar angazhime individuale dhe kolektive.

Burimet, të cilët nuk donin të identifikoheshin për shkak të ndjeshmërisë së çështjes, thanë se videoja që tregonte Tang ishte prerë gjatë një diskutimi në panel dhe u zëvendësua vetëm me audio - me urdhër të Shtëpisë së Bardhë. Shtëpia e Bardhë ishte e shqetësuar se diferencimi i Tajvanit dhe Kinës në një hartë në një konferencë të organizuar nga SHBA - në të cilën Tajvani ishte ftuar në një shfaqje mbështetjeje në një kohë kur është nën presion të fortë nga Pekini - mund të shihej si në kundërshtim. me politikën "një Kinë" të Uashingtonit, e cila shmang qëndrimin nëse Tajvani është pjesë e Kinës, thanë burimet.

Departamenti i Shtetit tha se "konfuzioni" mbi ndarjen e ekranit rezultoi në heqjen e videove të Tang, duke e quajtur atë "një gabim të ndershëm".

"Ne vlerësuam pjesëmarrjen e ministrit Tang, i cili shfaqi ekspertizën e klasit botëror të Tajvanit për çështjet e qeverisjes transparente, të drejtave të njeriut dhe kundër dezinformimit," tha një zëdhënës.

Prezantimi i Tang përfshinte një hartë të koduar me ngjyra nga OJQ-ja e Afrikës së Jugut CIVICUS, duke renditur botën sipas hapjes për të drejtat civile. Pjesa më e madhe e Azisë u shfaq, me Tajvanin me ngjyrë të gjelbër, duke e bërë atë të vetmin ent rajonal të portretizuar si "të hapur", ndërsa të gjithë të tjerët, duke përfshirë disa aleatë dhe partnerë të SHBA-së, u etiketuan si "të mbyllura", "të shtypura", "të penguara". ose "ngushtuar".

Kina, Laosi, Vietnami dhe Koreja e Veriut u ngjyrosën me ngjyrë të kuqe dhe u etiketuan "të mbyllura". Kur moderatorja u kthye në Tang pak minuta më vonë, nuk kishte asnjë video të saj, vetëm audio dhe një pamje nga ekrani me mbishkrimin: "Ministrja Audrey Tang Taiwan". Një mohim i përgjegjësisë në ekran deklaroi më vonë: "Çdo opinion i shprehur nga individë në këtë panel është i individit dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e qeverisë së Shteteve të Bashkuara."

Një burim i tha Reuters se harta krijoi një stuhi të menjëhershme me email midis zyrtarëve amerikanë dhe Këshilli i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë (NSC) kontaktoi me zemërim me Departamentin e Shtetit, me shqetësim se dukej se tregonte Tajvanin si një vend të veçantë. Uashingtoni u ankua te qeveria e Tajvanit, e cila nga ana e saj ishte e zemëruar që videoja e Tang ishte prerë.

Burimi e quajti lëvizjen e SHBA-së një reagim të tepruar pasi harta nuk kishte të bënte në thelb për kufijtë kombëtarë, por NSC ishte gjithashtu i zemëruar pasi rrëshqitja nuk ishte shfaqur në versionet "e thatë" të prezantimit përpara samitit, duke ngritur pyetje në lidhje me nëse ka pasur mesazhe të qëllimshme nga Tang dhe Tajvan.

"Ata u mbytën," tha burimi për reagimin e Shtëpisë së Bardhë.

Një burim i dytë i përfshirë drejtpërdrejt në samit tha se operatori i kabinës së videos veproi sipas udhëzimeve të Shtëpisë së Bardhë. "Ishin qartë shqetësime të politikës," tha burimi, duke shtuar: "Ky ishte krejtësisht një reagim i tepruar i brendshëm".

Burimet e panë lëvizjen gjatë një paneli mbi "kundër autoritarizmit dixhital" si në kundërshtim me misionin e samitit për të forcuar demokracinë përballë sfidave nga Kina dhe të tjerët. Ata gjithashtu thanë se kjo mund të sinjalizojë se mbështetja e administratës për Tajvanin nuk ishte aq "e fortë" siç është deklaruar në mënyrë të përsëritur.

Një zëdhënës i NSC tha se rrëfimi i Reuters për incidentin ishte "i pasaktë".

"Në asnjë moment Shtëpia e Bardhë nuk urdhëroi që videoja e ministrit Tang të ndërpritet," tha zëdhënësi në një email, duke e fajësuar gjithashtu për konfuzionin për ndarjen e ekranit dhe duke shtuar se videoja e plotë mund të shikohet në faqen e internetit të samitit.

E pyetur nëse ajo besonte se qeveria e SHBA e preu videon për shkak të rrëshqitjes, Tang i tha Reuters në një email: "Jo, nuk besoj se kjo ka të bëjë me hartën CIVICUS në sllajdet e mia, apo aleatët e SHBA në Azi për këtë. çështje."

Ministria e Jashtme e Tajvanit fajësoi "probleme teknike".

Më vonë tha se prezantimi i Tang ishte ofruar paraprakisht dhe nuk ishte shfaqur në minutën e fundit.

“Tajvani dhe Shtetet e Bashkuara kanë komunikuar plotësisht për këtë çështje teknike dhe të dyja palët kanë një besim të ndërsjellë solid dhe një marrëdhënie solide dhe miqësore”, thuhet në deklaratë.

Çështja vjen në një kohë shumë të ndjeshme për marrëdhëniet SHBA-Tajvan, kur disa kritikë të administratës Biden dhe ekspertë të politikës së jashtme po bëjnë thirrje për shfaqje më të hapura të mbështetjes për ishullin, duke përfshirë fundin e një politike të gjatë të "paqartësisë strategjike" si. nëse Shtetet e Bashkuara do ta mbronin atë ushtarakisht.

Ekspertët e Tajvanit thanë se nuk e shihnin kodimin me ngjyra të hartës si një shkelje të udhëzimeve jozyrtare të SHBA-së, të cilat ndalojnë përdorimin e simboleve të hapura të sovranitetit, siç është flamuri i Tajvanit.

“Është e qartë se nuk ishte për të dalluar sovranitetin, por shkallën e shprehjes demokratike”, tha Douglas Paal, një ish-ambasador jozyrtar i SHBA-së në Tajvan.

Sipas udhëzimeve të qeverisë amerikane që nga viti 2020, hartat e qeverisë amerikane që tregojnë sovranitetin sipas ngjyrës kërkojnë që Tajvani të tregohet me të njëjtën ngjyrë si Kina, megjithëse mund të bëhen përjashtime "kur konteksti kërkon që Tajvani të veçohet në mënyrë specifike".

Bonnie Glaser e Fondit Gjerman Marshall të Shteteve të Bashkuara tha se udhëzimet nuk do të zbatohen për një hartë jo qeveritare amerikane, "por SHBA-ja ka të ngjarë të dëshirojë të shmangë shfaqjen e miratimit që Tajvani nuk është pjesë e Kinës".

“Më duket se në fillim është marrë një vendim që Tajvani mund/duhet të përfshihet në Samitin për Demokraci, por vetëm në mënyra në përputhje me politikën e SHBA-së”.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake