India evakuon 300 mijë persona nga cikloni “Vayu”

Gjashtë milionë njerëz mund të preken nga cikloni ''Vayu'', i cili po afrohet në veriperëndim të Indisë.

Pothuajse 300,000 njerëz janë vendosur të evakuohen në 700 shtëpi strehimi, tha të mërkurën një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme të Indisë. Cikloni ''Vayu'', stuhia e dytë e stinës, ka lëvizur në perëndim, duke përshkuar brigjet e Gujarat.

Shkollat ​​dhe kolegjet në zonë janë të mbyllura deri të premten, thanë zyrtarët.

Zyrtarët morën masa paraprake pasi cikloni ''Fani'' goditi bregun lindor të Indisë në maj, duke vrarë 34 njerëz dhe 15 në Bangladeshin fqinjë.

''Vayu'' mund të bëhet cikloni më i fortë që mund të godasi Indinë veriperëndimore në këto dekada

''Vayu'' kaloi rreth 300 kilometra në perëndim të Mumbait të mërkurën, duke u zhvendosur në veri drejt bregdetit të Gujarat.

Sathi Devi, shkencëtari i qeverisë i ngarkuar me monitorimin e stuhisë, tha se ''Vayu'' do të sjellë erëra deri në 93 km/h

Anijet e peshkimit janë dëmtuar dhe policia lokale ka bërë apel për banorët që jetojnë nëpër kasolle që të largohen.

 

  • Sondazhi i ditës:

    Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

6 këshilla drejtuar shoferëve për udhëtimin me kujdes në ditët me mot të acartë!