Indonezi/ Gra që punësohen për të rrahur gra, ja cili është vendi ku dënimet kryhen nga e njëjta gjini

Indonezi/ Gra që punësohen për të rrahur gra, ja cili është vendi ku dënimet kryhen nga e njëjta gjini

Foto ilustruese

Aktivistët e të drejtave të njeriut kane ngritur alarme për situatën në Indonezi. Aceh, provinca e vetme e Indonezisë me polici të Sheriatit, tani ka fshikulluese, pra gra që rrahin me kamxhik gra të tjera.  Disa zyrtarë nga policia e Sheriatit u mblodhën në Taman Sari, një park publik popullor në zemër të qytetit për të dhënë lajmin.

Si funksionon rrahja me kamxhik e grave nga disa gra të tjera?

Në mes të arenës së parkut, një grua e veshur me një xhelbab të bardhë me fytyrën e mbuluar me një maskë, ulur në gjunjë në një qilim. Ajo akuzohet për një krim që as nuk do të konsiderohej krim askund tjetër në Indonezi: takimi me një burrë që nuk është burri i saj.

Ndërsa një oficer lexon krimin, një grua tjetër, e veshur kokë-këmbë me një xhelbab ngjyrë kafe me fytyrën të mbuluar, bëhet gati me një bastun pranë saj.

Si shenjë, gruaja i jep goditje të shpejta në shpinë të akuzuarës 22 herë. Pasi mbaron, e akuzuara ngrihet dhe largohet. Pasojnë edhe tre rrahje të tjera të burrave nga burrat për krime të tjera.

Këto rrahje me kamxhik janë zakon në Aceh, një provincë unike konservatore në një vend që ka popullsinë më të madhe myslimane në botë. Goditjet me kamzhik publikohen shumë dhe zakonisht frekuentohen mirë. Megjithatë, ajo që është e pazakontë është fshikullimi i dorëzuar nga një grua, një punonjëse me kontratë në policinë e Sheriatit.

Në vitin 2020, pak para pandemisë , policia e Sheriatit të Aceh-it zbuloi zyrtarisht një skuadër vetëm për gra – e para në vendin ku dënimi ka tërhequr vëmendjen dhe kritikat ndërkombëtare për vite me radhë. VICE Ëorld Neës mori pjesë në fshikullimin e parë të vitit 2022 nga një grua, në nëntor, dhe takoi dy gra për të kuptuar rolin e tyre.

Aceh ka qenë një vend i jashtëm fetar në vendin zyrtarisht laik të arkipelagut. Pasi në kontrollet e luftës së dhunshme për pavarësi prej dekadash nga qeveria qendrore, ligji i Sheriatit i Aceh u zyrtarizua në vitin 2003 kur Xhakarta i dha autorizimin e veçantë. Statusi gjysmë autonom lejon Aceh të miratojë ligjet e veta dhe, me kalimin e kohës, qindra urdhëresa të bazuara në Sheriatin kanë dominuar jetën publike nga kufizimet e veshjeve, tek ndalimi i grave për të përdorur motoçikletat, tek përzierja e gjinive të kundërta, duke luajtur muzikë dhe pije. Një studim gjeti 442 rregullore lokale të Sheriatit të miratuara midis 1999 dhe 2012.

Ideja e futjes së një gruaje, sipas Muhammad Rizal, kreut të policisë së Sheriatit në Aceh, është të trajtojë problemin e rritjes së krimit mes grave. Një femër është në gjendje më të mirë për të ndëshkuar një grua sepse një rrahës mashkull është “shumë i ashpër”.

“Qëllimi i kësaj nuk është të torturojë personin, por ta bëjë atë të ndihet fajtor. Kjo është arsyeja pse, nëse dhunuesi është një grua, atëherë edhe fshikulluesi duhet të jetë grua”, tha ai.

Policia e Sheriatit bën përpjekje të mëdha për të fshehur identitetin e grave fshikulluese nga publiku. Rizal tha se kjo është në mënyrë që ata të mos përballen me hakmarrje të drejtëpërdrejtë apo forma të tjera hakmarrjeje më vonë. “Unë vetë nuk i di identitetet e vërteta të grave,” tha ai.

Në të dhënat zyrtare të ndara nga policia e Sheriatit me VICE Ëorld Neës, krimet kundër moralit, si burrat dhe gratë e pamartuar të kapur së bashku, kanë parë një rënie të madhe në vitin 2021 në krahasim me vitin 2018. Për shembull, kur një burrë dhe një grua e pamartuar janë në një vend të izoluar së bashku, u raportua 90 herë në vitin 2018. Në vitin 2021, ky numër ra në 8. Policia e Sheriatit ia atribuon këtë fshikullimit.

“Është performuese. fshikullimet në përgjithësi dhe induksioni i grave fshikulluese. Rrahjet me kamzhik janë pjesë e ndërtimit të imazhit të ligjit të Sheriatit nga policia e Aceh. Nuk besoj se po redukton ndonjë lloj krimi”, tha për VICE World Neës MAdli Abdullah, një historian acehnez dhe ekspert i ligjit islamik të provincës.

Banda Aceh, kryeqyteti i provincës dhe qyteti më i madh, i cili ka një popullsi prej 252,899 banorësh, ka katër gra fshikulluese. Në të gjithë krahinën janë 8 gra fshikulluese.

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE