Integrimi europian? Merkel: Ka mirëkuptim për padurimin e disa vendeve të Ballkanit! Rama: Jemi peng i nacionalizmave brenda BE-së

 

Kryeministri Rama dhe Kancelarja Merkel u pyetën mbi procesin e integrimit të vendeve të Ballkanit në BE. Merkel tha se vendet e rajonit janë të mirëkuptuara  për padurimin, duke përmendur edhe rastin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë që kanë plotësuar kushtet për negociatat.

"Unë nuk kam ndërmend të luaj një rol politik aktiv. Por sigurisht vëmendja ime do të jetë në vendet e Ballkanit, sigurisht që do të jap këshilla nëse do më kërkohet të jap këshilla. Ne kemi bërë gjithçka që të avancohet rruga drejt Bashkimit Evropian dhe sigurisht që ka mirëkuptim për të gjitha shenjat e padurimit që shfaqin vendet e Ballkanit", tha Merkel.

Ndërkohë që Kryeministri Rama u shpreh se vendet e Ballkanit janë peng 9i nacionalizmave brenda BE-së.

"Është thënë gjithnjë se Procesi i integrimit thuhet se do të zbuste dhe do të neutralizonte nacionalizmat në Ballkan. dhe kjo është e vërtetë por ne sot jemi peng të nacionalizimit brenda Bashkimit Evropian. Shumë qeveri ndikohen nga ekstremet e djathta në vendet e tyre. Unë mendoj se Kancelaria gjermane asnjëherë nuk e ka lidhur integrimin e rajonit me politikën e brendshme. Nuk mund të them të njëjtën gjë për vendet e tjera. Presioni i brendshëm nuk është bërë kurrë politikë e jashtme e Gjermanisë", tha Merkel.


Lajmi kryesor:

Rama: Privilegj të kisha këtë detyrë në të njëjtën kohë me Merkel, bëri historinë për rajonin! Kancelarja: Ballkani ka shumë miq, BE të mbajë fjalën për integrimin (VIDEO)


K.T./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush kush e ringre PD-në?×

Lajmi i fundit

Pas paralajmërimit, KFOR-i ndërhyn për të shpërndarë protestuesit në Zveçan

Pas paralajmërimit, KFOR-i ndërhyn për të shpërndarë protestuesit në Zveçan