Interpelanca e PD për motin e keq/ Xhaferraj ‘kërkon llogari’ me videon e Ramës në opozitë: Na jepni shpjegime, çfarë keni bërë

 

Nisur nga situata e motit të keq në vend ku u dëmtuan tri qarqe, PD ka kërkuar interpelancë me kryeministrin Rama. Deputeti Xhaferraj me anë të një videoje të kryeministrit në vitin 2010 e ka pyetur se ku është puna e qeverisë tani lidhur me këtë çështje.

“Reshjet e ditëve të fundit kanë prodhuar situatë kritike në disa qarqe të vendit. Janë përmbytur shtëpitë, bizneset e tokat duke rrezikuar jetën e qytetarëve, rasti më i dhimbshëm dy qytetarëve babë e bir që humbën jetën.

Kërkuam këtë interpelance urgjente për të dhënë shpjegime për situatën në vend.

 • 1. A kishte informacione dhe të dhëna qeveria shqiptare lidhur me reshjet e pritshme të datës 20 Nëntor e në vijim? 
 • 2. Nëse po, cilat ishin masat e marra nga qeveria për të siguruar jetën, shëndetin dhe pronat e qytetarëve tanë? 
 • 3. A u bënë shkak për përmbytjen e zonave të nën-Shkodrës hapja e portave dhe shkarkimet e hidrocentraleve të Komanit dhe Vau Dejësit, sic deklaroi prefektja e qarkut Shkodër, Znj. Angoni?
 • 4. Pse nuk u lajmëruan familjet që prekeshin nga përmbytjet si rezultat i shkarkimeve të hidrocentraleve që të merreshin masat e nevojshme, përfshirë evakuimin e banorëve dhe gjësë së gjallë? 
 • 5. A ka filluar një vlerësim paraprak i dëmeve  të shkaktuara dhe a mund te kemi nje informacion? 
 • 6. Ministri i Mbrojtjes, z. Peleshi ka përsëritur disa herë që qeveria iu ka akorduar bashkive një fond prej 10 mln dollarë për përballimin e gjendjes së fatkeqësisë natyrore. A është ky fond i mjaftueshëm për përballimin e dëmeve të shkaktuara? 
 • 7. Cilat janë investimet konkrete që qeveria shqiptare ka kryer në këto 9 vite për parandalimin e përmbytjeve në qarqet Shkodër, Lezhë dhe Durrës? 
 • 8. A ka vlerësuar qeveria shqiptare mundësinë e transferimit të banorëve, të cilët jetojnë në zona të rrezikuara nga përmbytjet, në zona më të sigurta? 

*Tregon Videon e Ramës*

Ku është çeta e kusarëve zoti Kryeministër?”- tha Xhaferraj


Lajmi kryesor:

Kuvend/ PD në interpelancë urgjente me Ramën për përmbytjet: Pse nuk shpallet gjendja e emergjencës? Kryeministri: Për 30 shtëpi që s'janë nën ujë?


G.MO/KT/Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Peleshi: Vit i rëndësishëm për emergjencat civile! Financim 30 milionë eurosh nga qeveria italiane, mbështet strukturat vendore dhe qëndrore

Peleshi: Vit i rëndësishëm për emergjencat civile! Financim 30 milionë eurosh nga qeveria italiane, mbështet strukturat vendore dhe qëndrore