INVESTIGIMI 2/ Thellohet skandali, zbulohet dokumenti ku Belind Këlliçi, me dorën e tij, ka gënjyer duke deklaruar se ka ‘përfunduar shkollën e mesme’

INVESTIGIMI 2/ Thellohet skandali, zbulohet dokumenti ku Belind Këlliçi, me dorën e tij, ka gënjyer duke deklaruar se ka ‘përfunduar shkollën e mesme’

Belind Këlliçi dhe Deklarata e Aplikantit

investigimin që publikuam dje, në të cilin faktohej se kandidati i Sali Berishës dhe Ilir Metës për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi, kishte mashtruar universitetin amerikan “Coppin University” në Maryland, SHBA, dhe më pas edhe shtetin shqiptar, duke i kryer studimet e larta, por edhe njësimin e diplomës, pa pasur një diplomë të shkollës së mesme, një tjetër dokument hedh dritë mbi këtë aferë të rëndë.

Kujtojmë se, në një shkresë e cila mban datën 16 janar 2023, Instituti “Harry Fultz” konfirmoi se Këlliçi ka përfunduar vetëm 4 vite studime nga cikli 5 vjeçar i Degës Biznes, duke vërtetuar faktin se ai nuk e ka përfunduar shkollën e mesme (nivelin 4 të kualifikimit) dhe nuk është diplomuar për programin e studimit përkatës. Pra, nuk disponon një diplomë që vërteton përfundimin e shkollës së mesme.

Por, sot Shqiptarja.com po publikon proces verbalin e Komisionit të Njohjes së Diplomave të Ministrisë së Arsimit, që mban datën 18 nëntor 2010, ku 5 anëtarët e komisionit kanë bërë njohjen e diplomës për Këlliçin. Në këtë proces verbal gjendet edhe Deklarata e Aplikantit, Belind Këlliçi, i cili ndër të tjera deklaron se “Informacioni që kam dhënë në këtë formular ose në ndonjë material bashkëngjitur është i plotë, korrekt dhe aktual”.

Më poshtë, në pikën B të deklaratës, konkretisht nënpika e) Pragu i pranimit: tipi/niveli i diplomës mbi bazën e së cilës jeni pranuar në këtë program studimi, Belind Këlliçi i është përgjigjur me germa kapitale: “PËRFUNDIM I SHKOLLËS SË MESME”.

Në fund, Këlliçi ka nënshkruar me dorën e tij këtë deklaratë, duke pranuar se informacioni është i vërtetë dhe i saktë.

Por, si në rastin kur u regjistrua në “Coppin University” në vitin 2005, pa pasur një diplomë dhe duke mashtruar shtetin amerikan të Maryland, këtu Këlliçi shkon edhe më larg, duke mashtruar me firmën e tij edhe shtetin shqiptar.

Kjo është një shkelje flagrante dhe e rëndë e ligjit, pasi njësimi i diplomës është bërë në premisa të rreme. Ndërkohë, Ministria e Arsimit, siç tregohet nga shkresa e kthimit të përgjigjes nëse Këlliçi e kishte kryer Maturën Shtetërore të vitit 2006 (të cilën e botuam dje dhe përgjigja ishte negative), ka qenë në dijeni të faktit se ai nuk e kishte përfunduar shkollën e mesme.

Po ashtu, edhe Belind Këlliçi e ka ditur se për të kryer me sukses njësimin e diplomës sipas ligjit shqiptar, duhet detyrimisht të kishte përfunduar shkollën e mesme. Kjo provon qartë që ai ka gënjyer me dijeni të plotë se ka shkelur ligjin dhe etikën.

Por, është ende e paqartë nëse pas këtyre fakteve të reja, njësimi i diplomës së Këlliçit, por edhe vetë shkolla e tij e lartë, të jetë apo jo e vlefshme.

Në gjithë këtë histori ka edhe diçka tjetër, që duhet zbardhur: lidhja e vëllait të tij më regjistrimin e Këlliçit në “Coppin University” (2005). Këlliçi ka deklaruar shpesh se vëllai i tij ka qenë dhe është mbështetësi i tij më i madh në jetë, e çuditërisht në vitin 2005, kur Këlliçi u regjistrua në universitet, ai punonte në zyrën e pranimeve të studentëve të universitetit amerikan. Ka dyshime të forta se ka qenë pikërisht vëllai i tij, i cili nëpërmjet ndërhyrjes personale, e ka ndihmuar të regjistrohet lehtësisht në këtë universitet, pa e pasur diplomën e shkollës së mesme. Këlliçi ka rrëfyer se vëllai i tij është edhe financuesi kryesor i fushatës me sponsorizime prej mijëra eurosh në Facebook.

Duhet theksuar se vëllai i Këlliçit aktualisht është edhe Anëtar Bordi i Institutit “Harry Fultz” dhe një skandal i përmasave të tilla hedh dyshime serioze mbi menaxhimin e institucionit në fjalë.

 

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • noku: 24/04/2023 21:52

  s'ka nevoje te kete shume shkolle kandidati. rendesi ka ti ule taksat biznesit

  Përgjigju
 • Aiden: 24/04/2023 21:42

  Duket që në të folur që nuk është djalë me shkollë. Nuk ka arsim, nuk ja përvojë pune…. thjesht është kukulla e Saliut dhe Ilirit.

  Përgjigju
 • Arjan: 24/04/2023 13:32

  Turp

  Përgjigju
 • Maks: 24/04/2023 07:47

  Ore gogola sistemi arsimor i joni i dikurshem ndryshin nga ai perendimor Kur un u largova nga shqiperia ne fillim te viteve 90 femijet e mi ishin ne klas te 4 dhe te dyte Kur i futa ne shkoll ketu ku jetoj ata hyn ne klas te 6 dhe te katert Dhe tani kan mbaruar universitetet Tani cfar do thoni ju sikur te mite te kthehen ne shqiperi do i thoni qe skan mbaruar filloret Atij djalit bravo i qofte qe ka mbaruar shkollen e larte dhe eshte nje djale i zgjuar dhe inteligjent dhe i uroj suksese

  Përgjigju
 • Unë propozoj, ju miratoni:: 24/04/2023 02:15

  Ky është aktor, bën sikur . Se mbase dalin budallenj e thonë unë kam shkollë e kthehem dhe e bëj punën falas më mirë se ky e Sala. Por s'ka ma budallenj

  Përgjigju
 • Iris: 24/04/2023 02:12

  Cfare prisni tani, qe Belindi te kerkoje falje,apo te terhiqet nga gara?! Nuk ka ne Shqiperine e sotme politikane e zyrtare me integritet te atille dhe dikur numeroheshin me gishta.

  Përgjigju
 • Tahipi jam: 24/04/2023 00:32

  Gagjije dakord jam me ty. por nuk me kan besu ,do behet Shqipëria me kelldiq

  Përgjigju
 • Gaxhije: 23/04/2023 21:01

  Po ne te Breg Lumit kurre nuk e kryejme shkollen e leme pergjysem.

  Përgjigju
 • Shqupisti: 23/04/2023 20:47

  Belo bjondin e perdorin te shqupi si zar. E con Mul magjari per te ble paketa cigaresh. Mir qe shkollen as te plepat se ka mor, por dhe zar i shqupit ngeli gjithmon. Eh mor Belo bardhoshi, tutkun ngele gjithmone

  Përgjigju
 • Lola Muca: 23/04/2023 19:24

  Po edhe sikur 10 shkolla te kishte ai mbetet qesharak si ne program, si ne premtime e sidomos ne forcen politike qe perfaqeson...tamam qesharak.... Mendo sikur te mbetej Tirana ne dore te tij !!!

  Përgjigju
 • Admir: 23/04/2023 18:37

  Kur je shume i zgjuar kalon direkt ne unversitet,pa te mesme...????????????VETETEM PERPARA!!????????????

  Përgjigju
 • Une: 23/04/2023 17:25

  Edhe erion veliaj edhe ky te dy pa shkolle

  Përgjigju
  • Dakord: 23/04/2023 19:30

   Ky ishte konkluzioni yt prej salibani? Kujt i plas se eshte pa shkolle? Puna eshte se eshte nje falsifikator psiko dhe neser te merr shtepine edhe ty se nuk e ka per gje te falsifikoje firma. Gjithmone nese rezulton e vertete.

 • Ela: 23/04/2023 17:00

  Sa qesharak qe eshte ky njeri! Ky harron qe genjen veten me ato qe deklaron se askush ska per ta mbeshtetur me perrallat qe ky thote! Shume shume turp!

  Përgjigju
 • Bela Bela: 23/04/2023 16:57

  Na turperove e na mashtrove o Belo mavria qe nga te shkon lopa nuk te shkon dhia!

  Përgjigju
 • Rigers: 23/04/2023 16:17

  Turp turp turp!!!!!!

  Përgjigju
 • Ola: 23/04/2023 15:59

  Turp

  Përgjigju
 • Alketa: 23/04/2023 15:55

  Turp

  Përgjigju
 • Ada: 23/04/2023 15:40

  Turp

  Përgjigju
 • Delinquenti: 23/04/2023 15:37

  Ore mir ky qe mashtron se do te mbroje bemat e veta po ato gazetar qe e intervistojne ose e ftojne neper studio nuk e pyt njeri per dipllomen apo shqiperi esapi i cik rremuj duhet.

  Përgjigju
 • Fatjona: 23/04/2023 15:36

  Shum turp a ka njeri qe mund ti besoje tani nje nje njeriu qe ecen me mashtrime????‍♂️

  Përgjigju
 • Anjeza: 23/04/2023 15:14

  turp!!!

  Përgjigju
 • Megi: 23/04/2023 15:07

  E more Bello ,more bello. Po ca di ti per Tiranen more bello ... Do pune ,puna jo "perralla me cdo gje gratis " Te pakten te ishe shkeput nga paraardhesit e tu ,te ceshtja e formimit .. Dhe ketu zhgenjeve.. Ah more bello fat I keq, ke perballe dike mjeshter fjale dhe pune .

  Përgjigju
 • Blerina: 23/04/2023 14:41

  Turp dmth se di me cfare fytyre mund te dalesh para elektoratit si kandidat i denjë kur dhe fiplomen e gjimnazit e ka te falcifikuar......

  Përgjigju
 • Monda: 23/04/2023 14:41

  Turp!!

  Përgjigju
 • Shqip: 23/04/2023 14:38

  Asnje nga politikanet nuk ka shkolle te mesme as belindi as Veliaj e as te tjer. Kjo formule eshte aplikuar qe ne 1944. Se kuptoj qa ka te cuditshme ketu. Lufta eshte kush do te sundoj me i forti apo me i djallezuari .

  Përgjigju
  • Greqisht: 23/04/2023 15:57

   Efharisto re malaka

 • Aldo: 23/04/2023 14:33

  Turp. Çfarë njerëzish garojnënë për kryetarë Bashkie. Me formim që paska normale që bën petulla me ujë.

  Përgjigju
 • Flor: 23/04/2023 14:32

  Si mundet te jete drejtues I kryeqytetit nje individe I tille ?

  Përgjigju
 • Ena: 23/04/2023 14:23

  Sa turp nga kush presin Shqipetaret te Drejtohen.Gjithsesi ky akoma pa filluar ka humbur nuk genjehen me Shqipetaret o Belind.E kemi par cfare ka bere partia juaj dhe shohim cfare po ben Erjoni tani per Tiranen.Ka bere nje kryeveper ku ne sot krenohemi me Tiranen tone.

  Përgjigju
 • Vilma: 23/04/2023 14:20

  Cfare mund te presesh nga ky???

  Përgjigju
 • Erjon: 23/04/2023 14:14

  Edhe pretendon per kryetar? Turp

  Përgjigju
 • Turi: 23/04/2023 14:10

  E hongri dhe Belo zhapziu. Te shohim ne do ja heqin njohjen e diplomes. Kti eshte me lajmeru universitetin per mashtrimin qe ka bo. Eh more Bero bjondi, do dhe krietar ti. Shko lepiju Salehut tani

  Përgjigju
 • Armand: 23/04/2023 14:10

  Dhe pretendon per kryetar i biri botes,mjere kush i ndjek mbrapa ????‍♂️????‍♂️

  Përgjigju
 • gen: 23/04/2023 14:10

  E paska ne gjak mashtrimin.

  Përgjigju
 • Lori: 23/04/2023 14:07

  Turp

  Përgjigju
 • Endri: 23/04/2023 14:03

  Imagjino te jet ky kryetar ca behet

  Përgjigju
 • Andia: 23/04/2023 14:02

  Turp i madh te votohet nje njeri si ky per te na perfaqesuar!

  Përgjigju
 • Spart: 23/04/2023 14:02

  Ky te pakten paska kater vjet po mendo qe gjysma e te zgjedhurve kane arsimin e larte pa bere asnje dite te mesmen

  Përgjigju
 • Aris: 23/04/2023 14:00

  Edhe pretendon kryetarin????

  Përgjigju
 • Arlind: 23/04/2023 13:59

  Turp ky lloj skandali

  Përgjigju
 • Ari: 23/04/2023 13:58

  Nuk e di dmth. Cfare modeli mund te jape?

  Përgjigju
 • Erion: 23/04/2023 13:58

  Turp nga keto qe jane pa diplom dhe presin te na drejtojn

  Përgjigju
 • Anxhela: 23/04/2023 13:56

  Turp ky lloj skandali

  Përgjigju
 • Kelly: 23/04/2023 13:56

  Turp për këta njerëz të pafytyrë???? Prentendon të bëhet dhe kryetar Bashkie????‍♀️

  Përgjigju
 • Dola: 23/04/2023 13:54

  Turp qe dhe ne te presim te drejtohemi nga nje njeri i tille pa shkoll se di domethen cfar behet keshtu por seshte normale

  Përgjigju
 • Kosta: 23/04/2023 13:54

  Turp dhe vetem turp! Si mundet ky njeri te dali dhe te kerkoj voten e popullit?! E pa imagjinueshme se cfare kandidates ka Saliu me Ilirin per Shqiptaret!

  Përgjigju
 • Albiola: 23/04/2023 13:54

  Belindi ishte karte e djegur dhe para se te dilnin keto lajme, kandidatura me e dobet ndonjehere.

  Përgjigju
 • Mondi: 23/04/2023 13:54

  ky kaneidat duhet te skualifikohet nga gara per kryetar bashkie

  Përgjigju
 • Jusi: 23/04/2023 13:53

  Mashtrues i rendomte dhe patetik , nuk meriton as kanditature per administrator pallati!!

  Përgjigju
 • Bojken: 23/04/2023 13:52

  Hajde mashtrues hajde

  Përgjigju
 • Inna: 23/04/2023 13:44

  Nje tmerr i vertet nuk e di si i del perpara popullit nje njeri i tille

  Përgjigju
 • Ina: 23/04/2023 13:43

  Po keta mashtrimin e kane ne plan te pare dhe pretendon te behet kryetar Bashkiee...

  Përgjigju
 • Besar: 23/04/2023 13:42

  Ky e ka nise Mosher madhore me genjeshtara. Imagjino ca ben ky po te kete pushtet.

  Përgjigju
 • Elida: 23/04/2023 13:42

  Vaj me det mire qe jane vul humbur. Tani e kuptoj pse jep premtime pa llogjike. Aman ti themi te shkoj ne shkolle nate ta ndihmojm se shqipetar eshte dhe ai.

  Përgjigju
 • Olsi: 23/04/2023 13:41

  Ky njeri kur mashtron per diplomen imgjinoni per premtimet boshe qe ben.

  Përgjigju
 • Miranda: 23/04/2023 13:40

  Keqardhje per alternativen tjeter be zgjedhje...shqiptarët nuk e meritojnë dhe nuk duhet te mashtrohen nga keta lloj njerëzish qe shtiren se do bejn gjithçka dhe as shkollën se kane. Turp!

  Përgjigju
 • Medi: 23/04/2023 13:36

  Turp si vjen si mund te kantidoj ky

  Përgjigju
 • Rei: 23/04/2023 13:36

  Mashtrues kalibri vetem mashtron

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Si të përballojmë të nxehtin e verës, ja disa këshilla të vlefshme

Si të përballojmë të nxehtin e verës, ja disa këshilla të vlefshme