Irani arreston ambasadorin britanik në Teheran: Nxiti protesta kundër qeverisë

Irani arreston ambasadorin britanik në Teheran: Nxiti protesta kundër qeverisë

Ambasadori britanik në Iran, Rob Macaire është arrestuar gjatë protestave në Taheran. Lajmi u bë me dije nga Sekretari  i Jashtëm britanik, Dominic Raab, i cili u shpreh se ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Teheran është mbajtur përreth një orë nën arrest nga autoritetet iraniane.

“Arrestimi i ambasadorit në Teheran është bërë pa asnjë bazë dhe asnjë shpjegim”,  është shprehur Raab, ndërsa e cilësoi këtë veprim si “shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar”.

“Qeveria iraniane është në një udhëkryq. Ajo mund të vazhdojë ecjen e saj drejt statusit të të përjashtuarit me gjithë izolimin politik dhe ekonomik që kjo sjell me vete, ose të ndërmarrë hapa për të ulur tensionet dhe të angazhohet në një rrugë diplomatike përpara", ka vijuar më tej ai në një komunikatë për shtyp.

Ambasadori britanik u arrestua gjatë një proteste të organizuar nga një grup personash në Teheran për të shprehur zemërimin e tyre ndaj qeverisë iraniane, pas pranimit të fajësisë nga ana e saj për rrëzimin e aeroplanit ukrainas që shkaktoi vdekjen e 176 personave.

Referuar arrestimit të ambasadorit britanik në Taheran, agjencia e lajmeve Tasnim do të raportonte se Macaire është arrestuar përballë Universitetit Amir Kabir, për nxitje të protestave kundër qeverisë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • [email protected]: 12/01/2020 09:39

  Ku ndofhet shteti mket moment po vriten njerz edhe demokrat te ishin ne qeveri te njejtin gje do nothte prap

  Përgjigju
 • Delinquenti: 12/01/2020 09:04

  Ambasadori britanik qeka arrest per nja dy ore dhe Irani paska shkel ligjet nderkombetare thote britaniku, "po ai qe nxiti protesta nuk ka shkel ligjet"..... Hajde propaganda hajde

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS