Ironia e Patozit për Bashën: Në perëndim politikanët ikin edhe pa i humbur kurrë zgjedhjet, ndërsa në Shqipëri ata nuk largohen edhe po t'i vrasësh

Ironia e Patozit për Bashën: Në perëndim politikanët ikin edhe pa i humbur kurrë zgjedhjet, ndërsa në Shqipëri ata nuk largohen edhe po t'i vrasësh

Angela Merkel dhe Lulzim Basha

TIRANË- Astrit Patozi, një ndër zërat kritik të liderishipit aktual të demokratëve, ka bërë një paralelizëm mes largimit të Angela Merkel dhe rezistencës së Lulzim Bashës, për të mos u largua nga drejtimi i PD-së.

Ai ka vënë në dukje diferencën e thellë që ekziston mes Bashës, i cili humbi zgjedhjet për disa herë radhazi, por sërish nuk ikën, dhe Merkelit që populli ende e do, po zgjodji që të largohet vetë për t'i lënë rrugën ndryshimit.

Një gjë e tillë, sipas Patozit tregon edhe kontrastin e madh mes 2 botëve.

"Ja kaq është diferenca... Në perëndim politikanët ikin edhe pa i humbur kurrë zgjedhjet, ndërsa në Shqipëri ata nuk largohen edhe po t'i vrasësh. Sepse humbjet nuk i quajnë fare problem, por thjesht etapa krejtësisht normale të karrierës së tyre.  Ja kaq "e vogël" është diferenca e për pasojë edhe kontrasti mes dy botëve", shkruan Patozi.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

LONDËR/ Arrestohet oligarku rus për pastrim parash dhe mashtrim, më pas lirohet me kusht

LONDËR/ Arrestohet oligarku rus për pastrim parash dhe mashtrim, më pas lirohet me kusht