Partitë e Kosovës bojkotojnë protestën e Berishës, e pranishme vetëm një ish-deputete: 'Ballkani i hapur' si Jugosllavia e re

Ish-deputetja e LDK-së, Melihate Tërmkolli tha se "Ballkani i hapur" synon të bëhet një Jugosllabi e re. Ajo tha se presidenti serb Aleksander Vuçiç është kritikuesi më i madh i Millosheviçit, jo për shkak të gjenocidit, por sepse nuk i shfarosi ata deri në fund.

përmes fjalës së saj ajo i kërkoi kryeministrit ta shpallte këtë nismë nul.

"Sot ne këtu dhe gjithnjë do ta kundërshtojmë me gjithë fuqinë tonë dhe fuqia jonë nuk është e vogël, është e madhe. Do ta kundërshtojmë në vazhdimësi, këtë pakt për "Ballkanin e hapur", për atë që do të thotë Jugosllavi e re. Kjo nuk do të ndodh. Vuçiç, a dini ju që ai është ndër kritikuesit më të mëdhenj të Millosheviçit?!  Jo për shkak të gjenocidit ndaj shqiptarëve, por sepse nuk i shfarosi ata deri në fund dhe nuk i hodhi në det. kam dëgjuar që thonë nëse Serbia e njeh Kosovës, do të pranojmë Ballkanin e hapur. Kurrë! Edhe nëse Serbia e njeh Kosovës, nuk do e njohim. Rama duhet ta shpalli nul këtë veprim, nuk e duron Kosova dhe Shqipëria këtë paktë. Ne shqiptarët kemi vetëm një pakt dhe një lidhje direkte me SHBA dhe Europën. SHBA është me popullin shqiptarë, ndërsa shqiptarë me Sali Berishën. Shqipëria ka 2 liderë. ë madhin presidentin Ibrahim Rrugova dhe liderin aktual, Sali Berisha.", tha ajo.

 

 


Lajmi kryesor:

Berisha s'mbledh dot protestues as sa çereku i Bashës, por paralajmëron: Lul Brava do të mbash përgjegjësi në mënyrë shembullore nëse s'njeh shumicën tonë! Report Tv sjell pamjet me dron (VIDEO)


J.GJ./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Godina në Pejë mbulohet nga flakët, deri më tani 8 persona janë dërguar në spiatal për probleme me frymëmarrjen

Godina në Pejë mbulohet nga flakët, deri më tani 8 persona janë dërguar në spiatal për probleme me frymëmarrjen