Ish-deputetja e PS Leskaj promovon në Berat librin e saj ‘Politika si ide’: Më ka pëlqyer t’ia lë stafetën të rinjve, por ata duhet t’i ngjisin shkallët e karrierës gradualisht

Ish-nënkryetarja e Kuvendit dhe ish-deputetja e Partisë Socialiste, Valentina Leskaj,ka promovuar në qytetin e Beratit librin e saj “Politika si ide". Libri i ish-politikanes Valentina Leskaj, që prej 3-vjetësh është shkëputur nga politika, u promovua në Bibliotekën "Vexhi Buharaja" të qytetit të Beratit,ku ishin të pranishëm drejtues të pushteti vendor, deputetë, miq etj.

Ky libër është fryti i ideve të autores, për çështjet që përballet shoqëria shqiptare, të cilat kanë qenë pjesë e angazhimit qytetar, profesional dhe politik të autores. Të gjitha këto ide nuk vijnë në libër në formën e kujtimeve dhe nuk kanë të bëjë me jetën personale të saj, pavarsisht se të gjitha mendimet e hedhura në letër janë shkruar pasi ajo është larguar nga politika. Si aktiviste dhe si politikane, Leskaj e sheh demokratizimin e shoqërisë si një proces ku duhen kërkuar rrugëdaljet dhe jo domosdoshmërisht kundërvëniet.

Autorja trajton në librin e saj edhe çështje të rëndësishme që lidhen me kulturën politike dhe nivelin e demokracisë në vend, ndërkohë që përveç politikës si ide, një hapësirë të veçantë në libër, Leskaj i kushton edhe një refleksioni mbi gruan.

Në librin "Politika si ide",Valentina Leskaj nuk lë pa përmendur as bashkëshortin e saj të ndjerë,për të gjitha idetë që kanë ndarë së bashku për këtë libër dhe për të gjithë mbështetjen e treguar prej tij gjatë gjithë angazhimit të saj për vite me radhë në politikë.Vetë autorja e librit Valentina Leskaj ka thënë në fjalën e saj gjatë promovimit se, Berati është një qytet që me kulturën, traditën dhe vlerat e tij historike i bën krenar të gjithë Shqiptarët dhe çdo turist (i huaj apo vendas) që e viziton këtë qytet dashurohet me të.

"Motivi im për të shkruar këtë libër ka qenë shqetësimi qytetar, ky shqetësim që duhet ta ketë çdo qeveritar, pavarësisht nga karrigia. Unë u largova vetë nga politika por një njeri nuk mund të jetë i angazhuar me shqetësimet e qytetarëve thjesht e vetëm për faktin se është i angazhuar në politikë. Në libër unë kam analizuar disa nga çështjet që kanë qenë pjesë e rrugëtimit tim politik e shoqëror, çështje me të cilat përballet sot shoqëria shqiptare, çështje që janë shumë të rëndësishme", ka thënë Leskaj.

J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Vrasja e Liridona Murselit, ambasadori suedez në Kosovë: Suedia po asiston në zbardhjen e rastit, feminicidi është prezent këtu

Vrasja e Liridona Murselit, ambasadori suedez në Kosovë: Suedia po asiston në zbardhjen e rastit, feminicidi është prezent këtu