Kopshtar në fermën e kanabisit në Skoci, dënohet ish-polici nga Saranda: Më kërcënoi gangsteri që arrestova

Kopshtar në fermën e kanabisit në Skoci, dënohet ish-polici nga Saranda: Më kërcënoi gangsteri që arrestova

Një ish-efektiv nga Saranda i arrestuar për kultivim kanabisi në West Lothian në Skoci, vitin e kaluar është burgosur për dy vite. Igli Duka, 24 vjeç, u deklarua fajtor për prodhimin e drogës së klasit B. 

Ai u arrestua pasi policia bastisi një ish-ndërtesë në Livingston. Ai pretendoi se një gangster famëkeq që kishte arrestuar më parë në Shqipëri e kishte shantazhuar dhe detyruar që të bëhej kopshtar për fermën e kanabisit.

Duka tha se gangsteri madje kishte kërcënuar edhe familjen e tij pasi kishte dalë nga paraburgimi i policisë. 

Avokati i Dukës, Andy Aitken, pretendoi se krimineli që 24-vjeçari arrestoi kishte fituar lirinë në Shqipëri pasi një anëtar i rangut të lartë të bandës kishte paguar ryshfet për të. Avokati pretendoi më tej se anëtari i bandës më pas i tha Dukës dhe familjes së tij se ishin ata përgjegjës për 50,000 £ që kishte paguar për të fituar lirinë.

BBC raporton se 24-vjeçari u detyrua të bëhej kopshtar në shtëpi bair, pasi ai ishte para 2 zgjedhjeve “ose kujdesej për fermën e kanabisit ose të përballej me pasoja të rënda për familjen e tij në Shqipëri, pasi gangsteri e bëri atë përgjegjës për arrestimin në Shqipëri".

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Devoll/ Flet nëna e 13 vjeçares e ngacmuar seksualisht: E merrte jashtë fshatit, i ofronte para më pas e kërcënonte se do i vriste babanë nëse do tregonte

Devoll/ Flet nëna e 13 vjeçares e ngacmuar seksualisht: E merrte jashtë fshatit, i ofronte para më pas e kërcënonte se do i vriste babanë nëse do tregonte