Ish-presidenti i Koresë së Jugut, dënohet më 17 vite burg

Lee Myung-bak

Gjykata e Lartë e Koresë së Jugut sot vendosi 17 vite burg për ish-presidentin Lee Myung-bak i akuzuar për korrupsion.

Sipas Agjencisë së lajmeve Yonhap, Gjykata e Lartë, ka caktuar 17 vite burg dhe një gjobë prej 10.9 milionë dollarë amerikanë.

Lee Myung-bak 78-vjeç, i cili drejtoi vendin nga viti 2008 deri në vitin 2013 u akuzua në prill 2018 për 16 vepra penale, përfshirë përvetësimin në lidhje me kompaninë e pjesëve të automjeteve DAS dhe marrje ryshfeti.

Gjykata tha se Lee ka zhvatur 22.25 milionë dollarë nga kompania DAS dhe pranoi ryshfet në total prej 8 milionë dollarë.

Kurse Lee ka mohuar akuzat duke pretenduar se rasti ishte i motivuar politikisht.

Be.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?

Komento

Komente

 • fieri: 30/10/2020 09:34

  po atij presidentit ton...sa do ti japin...apo do ta bejn president te perjetshem

  Përgjigju
 • Cadra: 30/10/2020 08:54

  Hajde Like! E ke rradhen ti tani

  Përgjigju
 • Meni: 30/10/2020 08:25

  Kush!!!!!!! Ilir Meta ? Ëëëëëëë, epo mirë, po presim. Me këmbë të mbarë qoftë ky.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rakacolli përlotet për mjekët e rënë në betejën me COVID: Janë shokët tanë, i njihja! Brataj: Mund të ishim dhe ne te lista e tyre